Konut Kredisi En Fazla Kaç Ay Veriliyor

yorumsuz
1.526

Konut Kredisi En Fazla Kaç Ay Veriliyor? Konut kredilerinde uygulanan vade seçenekleri oldukça önemlidir. Zira konut kredileri miktar olarak diğer kredi türlerine göre daha yüksek olduğu için, daha geniş bir vade seçeneği gerekiyor. Bu anlamda bankaların müşterilerine kolaylık sağlamak amacıyla geniş vadeler üretebildiğini görüyoruz.

Bankaların konut kredilerinde uyguladığı vade seçenekleri 240 aya kadar çıkabiliyor. Ancak bu konuda her banka kendi inisiyatifinde farklı seçenekler sunabiliyor. Burada vade sayısını belirleyen temel etken, kişilerin başvurduğu kredinin miktarı ve geri ödeme gücüdür. Fakat var olan faiz seviyelerinde 120 ay vadenin üzerine çıkılmaması, toplam faiz yükü ile taksit tutarı arasındaki farkın temel alınması gerekiyor. Burada vadeler 10 yılın üzerine çıktığı zaman kredi vadelerinin geniş ölçüde uzadığı görülüyor. Aynı şekilde 10 yılı aşan vadelerde aylık ödenen tutarlarda da büyük değişiklikler olmuyor.

Konut Kredilerinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Hangileridir?

Konut kredilerine başvuru yaparken her zaman için diğer kredi türlerine göre daha detaylı bir araştırma yapılması gerekiyor. Zira konut kredilerinde kredinin miktarı ve diğer tüm masraflar daha fazla olabiliyor. Öncelikle krediye başvurmadan önce geniş bir araştırma yapılması gerekiyor. Bu araştırmaları sadece internet üzerinden değil, banka ile yüz yüze yapmak gerekiyor. Zira bazen internette yazan faiz oranları ile bankanın faiz oranlarının farklı olabildiği görülüyor.

Konut kredilerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise yıllık maliyet oranı(YMO)’dır. Yıllık maliyet oranı en düşük olan banka sizler için daha ideal olacaktır. Bankalar yıllık maliyet oranını hesaplarken diğer tüm giderleri de maliyete ekler. Bununla birlikte bankada adınıza açılacak olan hesaptan yıllık ücret kesilip kesilmeyeceğini de öğrenmeniz ve başvuruyu buna göre yapmanız gerekiyor.

Konut Kredilerinde İstenen Belgeler Nelerdir?

Başvuruyu direkt olarak şubeden yapacak olan kişilerden banka bazı belgeler ister. Aynı zamanda internet bankacılığı ile yapılan başvurularda da banka gerek görürse bazı evraklar talep edebilir. Bu evraklar nüfus cüzdanı, gelir belgesi ve satın alınacak eve ait tapudur. Bilindiği gibi konut kredilerinde satın alacağınız ev, borç geri ödenene kadar banka tarafından ipotek edilir. Bu nedenle başvuruda evin tapusu sizlerden istenir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 20 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın