Konut Kredisi Çekmek İçin En Uygun Zaman

yorumsuz
1.122

Konut Kredisi Çekmek İçin En Uygun Zaman hangisidir? Bankalardan konut kredi çekmek için uygun zaman faizler yüzünden beklenmelidir. Faizlerin yüksek seviyelerde olduğu zamanlarda kredi çekmek uzun vadede geri ödemelerde yüksek rakamlardan dolayı sıkıntı yaratacaktır. Ortalama bir evi kredi faizi ile birlikte 100.000 ila 110.000 arasında alacakken kredi faizleri daha da yüksek olduğunda bu fiyat 120.000 ila 130.000’leri bulmaktadır.

Bankalar kredi vermeden önce alınacak ev için uzman incelemesi yaparlar. Ekspertiz yasa gereği SPK lisanslı derleme şirketlerine yaptırmak zorundadırlar. Eksperler bir konutun acil diye satış değeri bir de gerçek değerine bakarlar. Bunu belirledikten sonra bankaya bir rapor verirle. Banka bu raporda çıkan satış bedelinin üzerinden %75’ine kadar kredi kullandırır. Evlerin dışında bankalar çalışan, aylık gelirinin %35’i kadar kredi ödeme şansı olan kişilere konut kredisi kullandırtmaktadır. Bu oran bazen maksimum %40’a kadar ulaşmaktadır. Eğer aylık hane geliriniz %40’ı kadar ödeme gücünüz varsa bankadan konut kredisi alabilirsiniz. Yani bankalar konut kredisi verirken kişinin gelirini çok önemli bulmaktadırlar. Ayrıca bu kişilerin gelirleri vade sayısını da belirlemektedir. Kredi ile ev almanın avantajlarından biri kira öder gibi ev sahibi olma şansına sahip olmaktır. Düşük faizli bir kredi kullanma imkânına sahip olacaksınız. Bireysel kredi faiz oranlarının çok altında bir faiz oranı ile ev kredisi alabileceksiniz. Bu sayede kendi evinizde oturma şansınız olacaktır.

Konut kredisinde vade çok önemlidir. Kişi boş yere faiz ödeyebilir ya da daha kısa vade seçerek ciddi anlamda riske girebilir. Konut kredisinde en ideal vade 60 aydır. Ama kişilerin alım gücü veya ödeme gücüne göre bu vadeler uzayabilmektedir. 84 ay vade en ciddi vade sayısıdır. 84’ten sonra 120 ay vadeye kadar ciddi bir fark oluşmamaktadır. Yani 120 ay vade seçip boş yere faiz ödeyebilirsiniz. Konut alırken krediden çok evin fiyatından kazanılır. Bir bankadan kredi alındığı zaman ilerde başka bir bankaya taşınıp yapılandırarak telafi edilebilirken bir evi yüksek fiyattan alındığında telafisi mümkün olmayabiliyor. Dolayısıyla bu aşamada alınan evin fiyatı, faiz oranları ve vade sayısı ile konut kredisi çekmek için en uygun zaman belirlenmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 28 Kasım 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın