Konut Kredisi Bozma Cezası Nedir?

yorumsuz
1.350

Konut sahibi olmayı isteyen tüketiciler uygun kredi seçenekleri sunan bankalara müracaat ederek bütçelerine uygun olan konut kredisi talebinde bulunmaktadırlar. Bunun içi pek çok müşteri kredilerin en uygun ve düşük olduğu dönemleri tercih etmektedirler. Çünkü ev kredileri son derece uzun vadelerle ödemeleri gerçekleştirilen kredi türlerinden bir tanesi olduğundan dolayı en küçük bir faiz indiriminde dahi binlerce lira kar elde edilmektedir. Bu sebeple yeni ev kredisi kampanyası uygulayan bankaların faiz oranlarındaki indirimler beklenirken, diğer yandan daha öncesinde yüksek faiz oranlarıyla kredi kullanan müşteriler tekrardan kredi yapılandırması yapabilmek için bankaların faiz oranlarında indirime gitmelerini beklerler. Türkiye’de böyle kredilerini daha düşük faiz oranlarıyla yapılandırma işlemini tercih eden pek çok banka müşterisi bulunmaktadır.

Ancak kredi yapılandırılması işlemlerinde müşterilerin karşılaştıkları öncelikli sorun, erken ödeme cezası oluyor. Bilhassa ev kredilerinde karşı karşıya gelinen ev kredisi bozma cezası sebebiyle pek çok müşteri bankalarla sorun yaşamaktadırlar.

Konut kredisi bozma cezası pek çok bankada %2 oranında belirlenmiştir. Zaten bankalara yasaların sağladığı en üst sınır da %2 oranıdır. Tamamıyla bankaların inisiyatifine bırakılan erken ödeme cezasını bazı bankalar müşterilerine uygulamamaktadır.

Erken Ödeme Cezasının Hesaplanması – Konut Kredisi Bozma Cezası Nedir?

Erken ödeme cezasının hesaplamasında kalan vade göz önüne alınmaktadır. Konut kredisini erkenden kapatmayı isteyen müşteriler bankaların hangi oranda ceza kesebileceklerinin hesaplamasını yapabilirler. Erken ödeme cezası, kredide geriye kalan vade sayısına oranlanır. 36 aya varan borç ödemelerinde %1, 36 ayı geçen borç ödemelerinde %2 şeklinde bir oran belirlenmiştir.

Örnek verecek olursak bankadan 200.000 TL ev kredisi çekildiğini ve aylık 2.500 TL taksitli toplamda geri ödemesi 300.000 TL olduğu ve 120 ay vadesi bulunduğu varsayılacak olursa; 70 ay süresince düzenli şekilde ödeme yapılmışsa 175.000 TL tutar ödenmiş ve geri ödemesi yapılacak 125.000 TL kalmış olacaktır. Geriye kalan borcun tutarı 125.000 TL ve bu tutarın %2’lik kısmı 2.500 TL tutarında olacağından bankaya 2.500 TL kredi bozma cezası ödemesi yapılması gerekir.

Erken Ödeme Cezası

  • Değişken faiz ödemesi bulunan kredilerde erken ödeme cezası talebi söz konusu olmamaktadır.
  • Sabit faiz ödemesi bulunan kredilerde erken ödeme cezası talep edilebilir ve bu ceza kredinin açılma tarihine bağlı olmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın