Konut Kredisi Başvurularında Aylık Gelir Durumunun Önemi

yorumsuz
948

Konut Kredisi Başvurularında Aylık Gelir Durumunun Önemi Nedir? Konut kredilerinde kişilerin aylık gelir durumları oldukça önemlidir. Miktar olarak bakıldığı zaman konut kredileri 100 bin TL seviyelerinde olabiliyor. Bu da diğer kredi türleri ile arada ciddi bir miktar farkı olduğu anlamına geliyor. Düşük seviyede bir geliriniz olsa bile ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak konut kredisi başvurularını yapabilmeniz için bankalar yüksek bir gelir talep edecektir. Konut kredilerinin aylık vadeleri 1500-2000 TL seviyelerine kadar çıkabiliyor. Bu durumda aylık gelirinizin her şekilde bu kredi vadesini karşılayacak seviyede olması gerekiyor.

Asgari Ücretle Konut Kredisi Çekebilir miyim?

Güncel rakamlara baktığımız zaman asgari ücretin 1400 TL seviyelerinde olduğunu görüyoruz. Söz konusu bu ücret, konut kredisi başvurusu yapabilmek için hiçbir şekilde yeterli değildir. Kişiler bu maaşı yalnızca konut kredisi için ayıracağını ve başka bir geliri daha olduğunu bankaya beyan ederse elbette kredi çekebilmek söz konusu olabilir. Ayrıca ipotek edebileceğiniz bir başka ev varsa, yine krediniz olumlu sonuçlanabilir. Ancak tek geçim kaynağı elindeki asgari ücret olan bir kişinin bankalardan konut kredisi çekebilmesi mümkün değildir.

Konut Kredisi Alabilmek İçin Ne Kadar Maaş Gerekir?

Bankalardan konut kredisi alabilmek için ortalama bir maaş sınırından söz edebiliriz. Sıkıntısız olarak bankalardan konut kredisi çekmek istiyorsanız maaşınızın en az 2500-3000 TL seviyelerinde olması gerekiyor. Söz konusu tanımlamaya en uygun kişiler memurlar olacaktır. Bilindiği gibi en düşük memur maaşları bu seviyelerden başlar. Bu açıdan kamuda çalışan kişiler konut kredilerine rahatça başvuru yapabilir. Bu durumda aylık 1500 TL seviyelerinde bir aylık ödemeniz olacaktır. Kalan tutar ise aylık geçiminiz için sizlere yeterli bir seviyede olacaktır. Zira hiçbir şekilde kira ödemiyor olmanız, maddi açıdan sizleri kısmen de olsa rahatlatır.

Maaşım Yüksek Neden Konut Kredisi Alamıyorum?

Gelir durumunuzun yüksek olması, konut kredisi çekebilmek için tek başına yeterli olmuyor. Kredi siciliniz çok bozuksa ya da diğer kredi şartlarını sağlamıyorsanız başvurunuz olumsuz olarak değerlendirilir. Özellikle kredi notu 1 ile 700 arasında olan kişiler en riskli grupta yer alacaktır. Bu durumda gelir seviyeniz yüksek olsa bile başvurunuz olumsuz sonuçlandırılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın