Konut Kredisi Alırken Eşlerin İmzası Gerekiyor Mu?

yorumsuz
1.746

Konut Kredisi Alırken Eşlerin İmzası Gerekiyor Mu? Konut kredisi; yapılan yeni düzenlemeler sonrası banka müşterilerinin en çok talep ettiği bankacılık ürünlerinden bir haline geldi. Konut kredisi esnasında; kredi kullanacak banka müşterisi evli ise eşinin de konut kredisi için muvafakat (izin) vermesi gerekiyor. Bu izin Türk Medeni Kanununa eklenen madde ile yasalaşmıştır.

Bankalar eşlerden birinin düzenli geliri ve kredi puanı elverdiği takdirde daha önceleri konut kredisi kullandırırken muvafakat şartını aramıyordu. Ancak son zamanlarda yargıya intikal eden bir dava neticesinde bankalar muvafakat şartını zorunlu hale getirdi. Tüm bankalarda kullanılan konut kredilerinde, eşlerin imzaları bu karar sonrasında zorunlu olarak uygulanmaya başlandı.

Eş İzni Olmadan Konulan İpotek Kabul Edilmedi

Konut kredisi borcunu ödemeyen bir banka müşterisinin; konut kredisi borcundan ötürü evi banka tarafından yasal yollarla satılmak istendi. Banka müşterisinin eşi, kendi izni olmadan eşinin konut kredisi kullandığını gerekçesiyle dava açtı. Karara bağlanan dava daha sonrasında temyiz (Yargıtay Mahkemesi’ne gönderildi) edildi. Yargıtay Mahkemesi, Türk Medeni Kanunu’na göre konut kredisi kullanan banka müşterisinin; eşinin, ipoteğe muvafakat vermediğini belirledi ve eşinin muvafakati olmadığı için ipotek işlemini geçersiz saydı. Dolayısıyla konutun icra yoluyla satılması engellendi.

Bankaların Yargıtay Kararından Sonraki Tavrı

Bankalar söz konusu kararın ardından; tüm konut kredisi işlemlerinde eşlerinin rızası olması (muvafakat) şartını aramaya başladı. Krediye başvuran kişinin cinsiyetine bağlı olmaksızın eşler; konut kredisi ve ipotek aşamasında birbirlerine karşı sorumlu durumda oldukları için; bankalar, konut kredisinde muvafakat işlemlerini yerine getirmeden konut kredisi kullandırmama kararı aldılar.

İhtiyaç kredilerinde ise bankalar farklı uygulamalara gitmekte, genelde birçok banka eşin imzası olmadan kredi kullanmaya onay veriyor. Yine de mağdur olmamak adına kredi çekerken eşinizin bilgisi dahilinde yapmanız size uzun vadede fayda sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 9 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın