Konut Alırken Oluşan Beklenmeyen Masraflar

yorumsuz
1.724

Mülk sahibi evini satacağı zaman tapu dairesinde yapacağı satış işlemlerini Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün her yıl belirlemiş olduğu tapu harçlarının ödenmesi gerekmektedir. Ev alımlarında tapu alımsatım masrafları genel olarak her yıl değişmektedir.

Ev Alımında Tapu Masrafları Ne Kadar?

Bu harç oranı her yıl değişkenlik göstermektedir, bu sene için satış tutarının binde 20’si şeklinde belirlenmiştir. Bir taşınmaz ev alımında hem alıcı hem satıcı için ayrı ayrı ödeme yapılmaktadır. Tapu harçları, ev sahibi ile evi alan kişi arasında yapılacak anlaşmaya göre de değişmektedir. Anlaşmalarda harçlar yarı yarıya ve ya yalnızca alıcı ve ya yalnızca satıcı tarafından da ödenebilmektedir.

Bu oranlar Avrupa’da yarı yarıya yani müşterek olarak yapılmaktadır. Ancak Türkiye’de satıcı hiçbir zaman bunu üstlenmek istemez hatta üstlenmemektedir de diyebiliriz. Halbuki kanuni olarak yarı yarıya ödenmesi gerekmektedir. Ancak alıcı genelde binde 20 alıcı binde 20 satıcı ödemesi gerekirken binde 40 oranının tamamını üstlenip kendisi ödemektedir. Örnek ile daha net açıklayalım;

  • 500 bin TL değerinde bir evin harçları 10 bin TL alıcılar -10 bin TL satıcılar için,

  • 400 bin TL değerindeki bir evin harçları 8 bin TL alıcılar- 8 bin TL satıcılar için,

  • 300 bin TL değerindeki bir evin harçları 6 bin TL alıcılar- 6 bin TL satıcılar için,;

  • 200 bin TL değerinde bir evin harçları 4 bin TL alıcılar,- 4 bin TL satıcılar için,

  • 100 bin TL değerinde bir evin harçları 2 bin TL alıcılar, – 2 bin TL satıcılar için tapu harcı çıkmaktadır.

Ancak bu oranlar 3 aşağı 5 yukarı evin net değerlerine göre de değişkenlik göstermektedir. 122 bin TL değerinde olana bir ev için farklı bir tapu harcı çıkacaktır. Ev alımı yaparken tapu masrafını kanuni olarak yarısının evi satan kişi tarafından ödenmesi sebebi ile , tapu masraflarının yarısını evi satan kişinin ödemesi üzerine anlaşma yapılmalıdır. Bu kanuni anlaşma bugün bizlere, yarın çocuklarımıza sonra torunlarımıza kar olarak kalacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın