KKDF Hakkında Bilinmeyenler…

yorumsuz
830

KKDF Nedir? Nasıl Hesaplanır? Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu şeklinde açılımı bulunan KKDF, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisinin anapara ve faiz kur farkının üstünden %15 oranda tahsil edilen bir fondur.

KKDF Nedir? Nasıl Hesaplanır? Detaylı İnceleme…

Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu, 15 Ağustos 2014’ten öncesinde %10 oranda tahsil ediliyordu. 15 Ağustos 2014’te resmi gazetede ihtiyaç kredileri için belirlenen oran %15 şeklinde açıklanmıştır. Konut kredilerinde Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu bulunmamaktadır. Bunların yanı sıra ticari kaynaklı kredilerde %3 oranında uygulanan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu 15 Ağustos 2014’te resmi gazetede yayınlanan bu bildiriyle tamamen kaldırılmıştır. Tüketici kredilerinde Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu yanı sıra Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) tahsil edilir.

Aylık olarak hesaplaması yapılan KKDF vergisinin kaç aylık kredi çekilirse çekilsin ödenmesi gerekmektedir. Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu, Merkez Bankasının bünyesinde 12 Mayıs 1988’de, yatırımların yönlendirilebilmesi hedefiyle kurulan bir fondur. Fonun en önemli kaynağı bankaların gerçek ve tüzel kişilere verdikleri kredilerin üstünden KKDF oranlarının doğrultusunda uygulanmakta olan kesintilerdir.

KKDF ve BSMV’den Muaf Olunan Durumlar

Konut kredileri Banka Sigorta Muamele Vergisi ve Kaynak Kullanımı Destekleme Fonundan muaf olmasından ötürü bu kredide bu oranlar hesap dışı bırakılmaktadır. Diğer yandan, öteki kredi kullanımlarında tapuda mesken niteliğinde olan konutun ipotek edilmesi halinde, BSMV vergisinden muaf olunur. Bundan ötürü kredi kullanımlarında konut ipoteği verilecekse, BSMV tutarı 0 olarak alınacaktır.

KKDF Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu hesaplaması yapılırken faiz oranı baz alınmaktadır.

  • %1.15 faiz oranıyla ihtiyaç kredisi kullanılması.

  • Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu oranı %15’tir. 0.15 ve Banka Sigorta Muamele Vergisi %5 oranında olduğundan = 0.05’tir.

  • KKDF ve BSMV beraber, 0.15 + 0.05= 0.20

  • Faiz oranına bu sayı ilave edilerek gerçek faiz oranı hesaplaması yapılır. 1.15 + 0.20= 1.35

  • Aylık ödemesi yapılacak kredi taksitlerinde bu sayısal değer üstünden hesaplama yapılır ve her ay Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu ismiyle kredi kullanan tüketiciden alınmaktadır.

  • Bu oranların ayrıntılı bir şekilde en iyi kredi kullanılmasından sonra müşterinin eline geçene ödeme planında yer verilmiş ve her ay kesintisi yapılan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu fiyatlarıyla görülebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın