KKB Raporu Nedir (Kredi Skoru)

yorumsuz
372

Bankalar artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Her türlü havale, kredi kartı işlemleri, fatura ödemeleri gibi işlerimizi bankalar vasıtasıyla gerçekleştirmekteyiz. Kredi kartı, kredili mevduat hesabı, vadesiz hesap gibi her türlü bankacılık işlemlerini de rahatlıkla yaptığımız bankalar ile güçlü bir bağ kuruyoruz. Bütün bu işlemleri gerçekleştirirken olumlu ya da olumsuz hareketlerimiz ve işlemlerimiz bize puan olarak geri dönüyor. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) adı verilen kurum sizin yaptığınız bütün bankacılık geçmişinizi saklı bulunan bilgilerinizin depolandığı bir merkezdir.

Burada bütün bankalarla olan ilişkileri olumlu ya da olumsuz iletilir. Herhangi bir banka ile yaptığınız ticari alışverişler anında bu havuzda değerlendirilir. Böylece sizin olumlu hareketlerin kredi skorunuzu yükselmesine katkı sağlarken, tam tersi durumda düzensiz ödemeleriniz borçlarınızı zamanında ödenene gibi yaptığınız hatalı davranışlar da kredi skoru düşmesine neden olmaktadır.

KKB Raporu Nedir (Kredi Skoru)

Kredi skorunuzu düzeltmek için yapmamız gereken önemli işler arasında ilişki halinde olduğunuz her türlü finans kurumuna güven vermelisiniz. Yani hesaplarınızı kontrol altında tutmalı borçlarınızı düzenli ödemelisiniz. Otomatik ödemelerinizi aksatmamalı,  hesabınızı eksiye düşürmemelisiniz. Kredili mevduat hesabı açarak buradan havale, EFT, fatura ödeme, otomatik ödeme gibi işlemler yaparak skorunuzu yukarıya doğru tırmandırabilirsiniz.

Unutmayın ki, kredi skoru sizin gelecekteki bankalarla olan ilişkinizi belirleyecektir. Yani herhangi bir ihtiyaç durumunda hangi bankadan kredi çekmek isterseniz karşınıza sürekli kredi skorunuz sorulacaktır. Hatta size sorulmasına gerek yok bankalar TC kimlik numaranızı verdiğiniz zaman otomatikman sizin bütün geçmişinizi görecek, kredi skorunuzu da otomatikman ekrana yansıyacaktır. Dolayısıyla gelecekte parayı hesap ederek dikkatli hareket edin, gereksiz yere para çekmeyin. Gereksiz harcama yapmayın, kartlarınızı ödemekte düzensiz olmayın. Böylece kredi skoru ya da kredi notunuz yüksek kalsın. İhtiyacınız olduğu zaman sizde rahatlıkla bankalardan kredi çekebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın