KKB Kredi Risk Raporu Nasıl Çıkartılır?

yorumsuz
208

Kredi kayıt bürosu bütün bankalar tarafından kurulan ve tüketicilere kullandırılan krediler ve kredi kartlarının geri ödeme performanslarını, yani aldıkları borcu zamanında ödeyip ödemediklerini kontrol eden bir sistemdir.

Bu sistem sayesinde kimin hangi bankaya ne kadar borcu olduğu ve bireysel finansman, performansı bankalar tarafından kolayca sorgulanabilmektedir. Kredi kayıt bürosu risk raporunun bütün dünyada aynı sistemle uygulandığını ancak doğal olarak isimlerinin farklı olduğunu biliyoruz.

Türkiye’de gerçek kişiler kendilerine ait olan risk raporuna ulaşabilirler. Üçüncü kişiler başkalarına ait bilgileri ulaşmak için kredi kayıt bürosuna müracaat ederek risk raporu istemeleri gerekir. Kredi kayıt bürosu risk raporunda yalnızca olumsuz performanslar bulunmaz. Aynı zamanda sizin zamanında ödediğiniz kredi kartı ödemeleri bankalardan çekilen kredilerin zamanında ve düzenli ödemeleri 10 Eylül 2012 tarihinden itibaren bütün üye bankaların şubelerinden ya da internet şubelerinden ve son zamanlarda ATM’lerden bile bu raporu belli bir ücret karşılığında almak mümkündür.

Kredi kayıt bürosu tarafından verilen risk raporu almak isteyenlerin 5 ile 15 lira arasında ücret ödemesi gerektiğini bilmesi gerekir. Ancak bankalar bazen ücretsiz olarak da müşterilerine bu raporu vermektedir. Kendinize ait olan ve geçmiş bankacılık ilişkilerinizi ortaya koyan sizin gelecekte kredi çekip çekmemenize büyük katkı sağlayacak olan kredi kayıt bürosu risk raporunda sizin bankacılık geçmişinizin özeti bulunmaktadır. Olumlu ya da olumsuz her konu orada rahatça görülmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Mart 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın