Kasko Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

yorumsuz
247

Kasko Nedir, Neleri Kapsar? Kasko, bireylerin sıkça duyduğu; fakat neleri kapsadığını tam olarak bilmediği sigorta türlerinden biridir. Kasko nedir ve neleri kapsar? diye merak edenler, bu yazımızı sonuna kadar okuyarak kasko sigortası hakkında fikir sahibi olabilirler. Kasko, motorlu araçlara yapılabilen bir sigorta türüdür. Kasko yaptırarak aracınızı teminat altına alabilir, yaşayacağınız çeşitli sebeplerden ötürü masraflarınızın sigorta firması tarafından karşılanmasını sağlayabilirsiniz.

Kasko, trafikte kullanılan tüm motorlu araçları kapsamaktadır. Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan kasko sigortası, hemen hemen tüm sigorta firmaları aracılığıyla yaptırılabilir. Kasko fiyatları, aracın modeline, markasına, yaşına ve genel durumuna göre değişebileceği gibi aracın kullanılacağı bölgeye göre de esneklik gösterebilir. Hırsızlık, gasp, terör olayları gibi olumsuz olayların sıkça yaşandığı bölgelerde kasko fiyatları daha fazla olabilir. Sakin ve olaysız bölgelerde yaptırılacak olan kasko sigortası, fiyat olarak daha düşük seviyelerdedir.

Aracınızın marka ve model kalitesi ne kadar yüksekse kasko sigortası için ödemeniz gereken tutar da o derece artacaktır. Lüks otomobillerin kasko değeri, diğer otomobillere kıyasla çok daha yüksektir. Kasko sigortasının kapsama alanlarının başında trafik kazaları gelir. Trafik kazası sonrasında sigorta firmanıza haber vermeniz durumunda söz konusu firmaya ait bir eksper, doğrudan olay yerine gelecek ve incelemede bulunacaktır. Kazanın yaşanma durumuna ve hata oranına göre kasko primi belirleyecek olan eksper, firmadan talep edebileceğiniz maksimum tutarı belgeleyecektir. Ekspertiz raporunda yazan değer, sigorta firmanızdan alabileceğiniz en yüksek tutarı gösterir. Sigorta firması, aracınızı çekici çağırarak tadilatını başlatabilir.

Kasko sigortası, hırsızlık, terör olayları, deprem, sel ve yangın gibi istenmeyen durumlarda da geçerlidir. Aracınızın çalınması durumunda ilk olarak emniyet birimlerine, daha sonra sigorta firmanıza haber vermelisiniz. Aracınızın 1 ay içerisinde bulunamaması durumunda sigorta firması, aracın güncel değeri üzerinden bir ödeme yapacaktır. Terör olayları, deprem, sel ve yangın gibi olaylar neticesinde aracınızda meydana gelebilecek tüm hasarlar, yine kasko sigortası kapsamındadır. Bu gibi durumlarda aracınız perte çıkarsa, yani tamamen kullanılamaz hale gelirse, aracınızın kasko bedeli kadar ödeme talep edebilirsiniz. Sigorta firması, aracı sizden alarak kasko bedeli tutarında ödeme yapacaktır. Bu işlem sonrasında araç üzerinde herhangi bir hakkınız kalmazken tüm haklar sigorta firmasına devrolur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın