Kara Listedeyken Kredi Çekilir mi?

yorumsuz
3.728

Kara Listedeyken Kredi Çekilir mi? Bu sorunun cevabını almak istiyorsanız makaleyi sonuna kadar dikkatle okuyunuz. Bankacılık ve Finans Sektörü: Bankalar bir çok kişinin para ihtiyacında belirli bir sözleşme akabinde müşterilerine sıcak para temin eden, bu paranın geri iadesinde ise başta yapılmış ve müzakere edilmiş sözleşme kaidelerine bağlı kalan ve müşterisinden de aynı sözleşmeye bağlı kalmasını bekleyen (genelde özel) kuruluşlardır.

Sözleşme içeriğinde, paranın geri iadesi hususunda bağlı kalınması gereken süre ve faiz şartları açıklandığı gibi paranın ödenmemesi durumunda da ne gibi yaptırımların uygulanacağı belirtilmektedir. Bankaların ödemelerini müşterilerinden alamama durumlarında adli süreç takiplerine kadar uzanabilen ve hapis cezası ile dahi sonuçlanabilen bir takım yaptırımları vardır.

Kara Liste:

Kara liste, Bankanın ödeme gücünü yetersiz olarak değerlendirdiği müşterilerinin hem aha fazla borca girerek kendisini zora sokmaması hem de kişinin bankaya geri ödeme gücünün bulunmaması nedeni ile bankanın kendi parasını riske atmamak istemesinden doğan bir yaptırım türüdür.

Kişi, kullanmakta olduğu kredi kartlarının veya kredilerin geri ödenmesi sırasında bu kredi ve kredi kartlarının kullanımı öncesi ele alınan sözleşme kaidelerinin dışında hareket etmesi, zamanında ödeme yapmaması (veya zamanında yeteri miktarda ödeme yapmaması) gibi durumlarda banka kişiye yaptığı tebligat ve ihtarların neticesinde kişiyi “Kara Liste” olarak isimlendirilen müşteri gurubuna dahil eder.

Bu listede yer alan müşterilerin listeye girme süreci içerisinde kredi notları bir hayli düşmüş olacaktır. Dolayısı ile herhangi bir bankada bu listede bulunan bir kişi ne müşterisi olduğu bankadan, ne de başka her hangi bir bankadan kredi çekemez, kredi kartı alamaz.

Kara Listeden Çıkma (kredi notu yükseltme):

Eğer krediye veya kredi kartına ihtiyacınız var ise ve kara listede bulunuyorsanız ihtiyaçlarınızı bir süre için ötelemelisiniz. Bu süre içerisinde de bankaya ödemelerinizi düzenli yaparak, kredi kartlarınızın en azından asgari tutarlarını ödeyerek, bir anda olmasa da kredi notunuzu zaman içerisinde yükseltmeye başlayacaksınız. Dolayısı ile bu durum sizin kara listeden de çıkmanızı sağlayacak. 1 ile 1900 değer arasında yer alan kredi notu; 1099 puanın üzerine çıkartarak “Az Riskli” guruba dahil olmanız nedeni ile artık kredi ve kredi kartı kullanımınız mümkün olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 10 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın