Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?

yorumsuz
240

Kara listeden nasıl çıkabilirim? Bankalarla yaşanan herhangi olumsuz bir durum sebebiyle hakkında yasal ve adli takip işlemi başlatılan kişilerin bulunduğu kara listeden çıkmak için neler yapılmalıdır? Aslında  kara listeden çıkmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Çünkü Bankalardan çekilen kredinin Kredi kartlarının ya da çeklerin ödenmemesi sonucunda ortaya çıkan sorunlar sizi kara listeye düşürmüş demektir.

Kara liste Merkez Bankası’nın kontrolü altında olan kredi kayıt bürosu tarafından kontrol altında tutulur. Bu listede olan tüketicilerin bankalarla yaşadığı sorunlar nedeniyle ilişkileri kesilmektedir. İnsanlar bankalardan yeniden Kredi temin etmek için müracaat ettiğinde olumsuz cevap almalarının sebebi kara listede bulunmalarıdır. Kara listeden çıkmanın en kolay yolu bütün Bankalara olan borçlarınızı kapatmak gerekir. Bütün borçlar ödense bile bir anda kara listeden çıkılmaz. Kara listeden çıkmak için en az 5 yıl beklememiz gerekecek. Hiç borcunuz olmasa bile takipte olmadığı süreç için 5 yıl boyunca kara listede kalacaksınız.

Kara listeden çıktığınız zaman bankaların şu size normal müşteri gözüyle bakacak ve kredi taleplerinize olumlu cevap verecektir. Ancak bazı bankalar, politika ve prensipleri gereği kara listeye girip çıkan kişilerle yine  negatif davranıp kolay kolay kredi vermeye yanaşmayacaktır. Bankalar kara listeye girip çıkan insanlara iyi gözle bakmazlar. Bu sebeple sizin talep ettiğiniz kredileri pek sıcak bakmayacaktır. Elbette borçlarını ödeyenler kadar borçlarını ödeme insanlarla bulunacaktır.

Kara listede bulunan ve çıkamayan kişiler 10 yıl boyunca yasal takip altındaki alacaklardır. Bu süreç içerisinde kalan kişiler zaman aşımı avantajından faydalanabilir. Ancak 10 yıl hiçbir bankacılık faaliyeti yapmamak kolay bir iş değildir. Gelişen dünyada bütün işlemler bankalar aracılığıyla yapıldığı, hesaba katıldığı zaman Bankası bir hayat olamayacağı için kara listeye girmemek en güzelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın