İpotek Karşılığı Kredi

3 yorum
2.592

Bankaların müşterilerine kredi kullandırırken, dikkat ettiği bir takım kriterler söz konusudur. Bu kriterler arasında en önemlileri, kişinin kredi notu, düzenli bir gelirinin olup olmadığı ve başvurulan kredi tutarının aylık geliri karşılayıp karşılayamayacağıdır. Kredi notu düşük olan kişilerin, bankalar tarafından kredilerinin onaylanması çok mümkün değildir. Çünkü kredi notu, kredi kullanmak isteyen kişinin mali durumunun ayrıntılarını ve ödeme konusunda ki hassasiyetini belirleyen bir puanlama sistemidir ve bankalar kullandırdıkları kredinin geri ödenmesini riske atmak istemezler.

Bunun dışında, kişinin düzenli bir gelirinin olmaması, bankalar tarafından kredi onaylarken büyük önem sahip bir kriterdir. Bankalar, kredi başvurusu yapan kişilerin, bir iş yerinde en az 6 ay çalışma şartını da yerine getirmelerini beklemektedirler. Düzenli bir geliri olmayan ya da sigortasız çalıştığı için bankaya gelir belgesi beyan edemeyen, bir iş yerinde 6 aydan az çalışmış olan müşterilerin, kredilerinin onaylanması çok düşük bir ihtimaldir. Kişinin var olan mevcut borçlarının bulunması nedeniyle talep ettiği kredi tutarını karşılayamayacak olması, kullanmak istediği kredi tutarının, aylık gelirini aşması gibi durumlarda, bankaların kredileri onaylarken, olumsuz yanıt vermeleri sebepleri arasındadır.

Bankaların Aradığı Şartlar Uymayan Kişiler Kredi Çekebilir mi?

Bankaların kredi onaylarken aradığı şartları sağlamayan kişilerin kredi başvurularının onaylanması düşük bir ihtimal olmakla birlikte, farklı yöntemler kullanıldığında imkânsız bir durum değildir. Bu şartları sağlayamayan kişilerin bankalardan kredi çekebilmesinin bir yöntemi de, ipotek karşılığı kredi kullanmaları olmaktadır. Kredi başvurusunda bulunan kişinin üzerinde kayıtlı olan bir taşınır ya da taşınmaz bir mala, banka tarafından ipotek konulduğunda, yani kişi borcuna karşılık maddi değeri bulunan bir malını teminat olarak gösterdiğinde, aranan şartları sağlamasa bile, bankalardan kredi kullanabilir.

İpotek Karşılığı Kredi Nasıl Alınır?

Bankalar tarafından gerekli şartları sağlayamayan kişiler, ipotek göstererek kredi kullanmak istemelerine karşılık, ipotek karşılığı kredi nasıl alınır, ipotek karşılığı kredinin şartları nelerdir, genel olarak bilmemektedirler. İpotek karşılığı kredi kullanmanın en önemli ayrıntısı, ipotek olarak gösterilecek değerin, kredi başvurusu yapan kişinin üzerine kayıtlı olmasıdır. İpotek karşılığı verilen kredilerde, ekspertiz tarafından gayrimenkulün değeri belirlenir ve kişiye bu değerin maksimum % 50’si tutarında kredi kullandırılır. İpotek edilen malın, kredi devam ettiği sürece, her yıl sigortasının yaptırılması zorunludur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 8 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

İpotek Karşılığı Kredi (3 Yorum)