İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

yorumsuz
301

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları İhtiyaç Kredileri günümüz koşullarına paralel olarak alım gücü yeterli seviyede olmayan vatandaşların beklenmeyen durumlarda ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ve bunu uzun taksitler halinde belirli faizlerle geri ödeyebilecekleri bir kredi sistemidir. İhtiyaç kredileri,  kredi kullanacak kişilerinden taleplerinden yola çıkarak kişilerin kredi notları ve geri ödeme potansiyellerine göre kullandırılacak meblağ belirlenmekte ve bankalar tarafından kullandırılmaktadır. Bunun yanında düzenli bir gelir sahibi olmak, daha önce eğer varsa kullandığı tüm kredileri zamanında ve eksiksiz ödemiş olmak, kredi talep ederken ve faiz oranlarının belirlenmesinde kullanıcılara avantajlar sağlayabilmektedir. Ayrıca; kamu personelleri, emekliler, kredi kullanılacak bankaların maaşlı müşterileri ve kredi talep edenlerin kredi notlarının yüksek olması ve bankaların enflasyon ve siyasi durumlara göre yaptıkları kampanyalarla birbirlerinden bağımsızlık gösteren kredi faizleri bulunmaktadır.  Çağımız teknolojilerinde internet siteleri üzerinden kredi hesaplama motorları ve bankaların mobil uygulamalarından dahi kredi faiz oranları öğrenilebilmekte,  hatta istenmesi durumunda talep edilen kredi onaylanırsa anında hesaba yatırılması bile mümkün olmaktadır.

Buna bağlı olarak kredi kullanacak kişilerin önce neye ihtiyaçları olduklarını bilmeleri ve ödeme planları ve kredi taleplerini ona göre oluşturmaları İhtiyaç kredisi kullanımlarında önemli konuların başında gelmektedir. Bu sebepledir ki bu konuları dikkate almayanlar,  ödeme konusunda sadık olmayanlar ve ödeme yapamayacak duruma gelenler için hukuki süreçler geçerli olup gerekli yaptırımların uygulanmaları kaçınılmaz olabilmektedir.  Bunun yanında bu kredilerle birlikte eğitim, sağlık, kişisel ihtiyaçlar,  tatil ve öngörülmeden karşılaşılan masraflar iyi bir planlamayla sorun olmaktan çıkıp ödeme kolaylıklarıyla rahatça üstesinden gelinebilmektedir.

Günümüz siyasi belirsizlikleri, Yurt içi ve yurtdışı piyasalardaki haraketlilikler,  Merkez bankasının belirlemiş olduğu faiz oranları, kullanıma sunulan diğer krediler gibi ihtiyaç kredilerinin faiz oranlarını da eşit oranda etkileyebilmektedir. öyle ki geçtiğimiz yılın bu aylarında ortalama İhtiyaç kredisi faiz oranları ortalama % 1, 10 bandındayken günümüzde bu oranlar ortalama % 1, 35 – %1, 40 civarlarındadır. Önümüzdeki dönemlerde kredi kullanmayı düşüneceklere,  siyasi gelişmeleri, yurt dışı piyasa hareketlerini ve yurt içi piyasa gelişmelerini, merkez bankasının faiz kararlarını, dolar ve altının durumlarını ve önümüzdeki birkaç gün içerisinde sonuçlanması beklenen siyasi belirsizlikleri atlatmamalarını tavsiye eder,  bunun yanında bankaların faiz oranlarını araştırıp, ödeme planları oluşturup ondan sonra hangi bankadan kredi kullanabileceklerine karar vermeleri önem arz etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Mayıs 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın