İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

yorumsuz
1.664

Ülkemizde, asgari ücretin ve çalışanın kazancının genel olarak düşük olması, ihtiyacına yönelik yapacağı alışveriş ya da ticarette kullanacağı paranın yeterli olmamasına neden olmaktadır. Kişinin ya biriktirdiği parayı kullanması ya da alternatif çözüm yolu olan ihtiyaç kredisi kullanması gerekmektedir.

Yaşadığımız dönemde, 10 kişiden 7’si ihtiyacını karşılamak için kredi çektiği araştırmalarla kanıtlanmıştır. İnsanımız kredi çekmeden önce belli bir araştırmaya yapıp, bankalar arası eşleştirmekte yapmaktadır. Bu konuda dikkat edilen nokta, kişi ihtiyacı olan krediyi zamanında alabilmesi ve vazgeçilmez unsur olan en düşük faiz fırsatıdır. Ülkemizde Ortalama Faiz oranları %0,99 başlayıp %1.85’lere kadar ulaşmaktadır. Peki, herkesin merak ettiği “İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? sorusunu detaylı inceleyelim.

Kredi için öncelikle ihtiyacınız olan miktarı belirlenmeli, bu miktar belirlenirken kredi puanı hakkında bilgiye sahip olmayan ve ilk defa kredi kullanacak kişiler limiti çok yüksek tutmamalıdır. Aksi takdirde hüsrana uğrayabilirler. Tabi ki ümidinizi kesmemeliyiz. Daha önce herhangi bir banka ile ödeme sorunu yaşamadıysanız, telefon, elektrik, doğalgaz vb. Fatura borçlarınız yüzünden icralık duruma düşmediyseniz kredi puanınız genellikle yüksek çıkmaktadır.

Kredi miktarı belirlendikten sonraki kriter ise ödeme yapılacak vade süresidir. Genellikle bu süre ihtiyacınız olan krediyi ödeyebilme gücünüzle doğru orantılıdır. Vade süresi belirlendikten sonra en uygun faiz oranı veren banka araştırılmalıdır. Bunun için artık banka banka dolaşmak yerine internet üzerinden bu konuyla ilgili doğru bilgi veren siteler bulunmaktadır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir konuda bu siteler üzerinden başvuru yapmaktır. Çünkü bu siteler üzerinden yapacağınız her başvuru resmi bir başvurudur. Başvuru onaylandıktan sonra kredi çekmediğinizde kredi puanlarınız düşmektedir. 1 ay kadar bir süre o bankadan kredi çekemezsiniz. Bu nedenle size uygun olan faiz oranlarını bulana kadar gereksiz başvurular yapmayınız.

İhtiyaç Kredisi Başvuru Ve Süresi

Başvuru yaparken 2 seçeneğiniz bulunmaktadır:

1- Kredi çekmek istediğiniz bankanın size en yakın olan şubesine giderek.

2- Bankaların kendi resmi sitelerinden çok kısa bir sürede başvura bilirsiniz.

Eğer bankaya giderek başvuru yaparsanız, 1-2 saat kadar sürmekte ve kredinizi onayı müşteri temsilciniz yardımıyla daha kolay olmaktadır. İnternet üzerinden başvuru yaparsanız, 5 dakika ile en geç yarım saat içerisinde onay mesajı gelmekte. Daha sonra en yakın şubeye giderek kredinizi çekebilirsiniz.

Genelde en uygun faiz oranlarını devlet bankalarının verdiğini de hatırlatmak da fayda var.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın