Hibe Kredi Nasıl Alınır?

yorumsuz
2.296

Hibe Kredi Nasıl Alınır? Girişimci ruhlu insanlar veya yatırımcılar için ciddi bir destek olan hibe krediler, iş fikri olan ancak sermayesi olmayanlara hitap ediyor. Kosgeb ve devlet işbirliği ile geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen hibe kredi, girişimcilere belli koşullar doğrultusunda sunuluyor. Genelde faizsiz, ödeme seçenekleri çok geniş olan ve hatta bazıları geri ödemesiz olacak şekilde verilir. Hibe krediler aynı zamanda mevcuttaki girişimlerin kalitesini ve hacmini yükseltmek için de kullanılabilir. Örneğin; bir mağazadaki işlerin ilerletilmesi için gerekli olan nakit ihtiyacı kredi başvurusu yaparak karşılanabilir. Peki, hibe kredi nasıl alınır?

Hibe Krediyi Almak İçin İzlenecek Adımlar

KOSGEB hibe kredi desteğini alabilmek için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimi almanız gereklidir. Bu eğitim ücretsiz olurken mutlaka hayata geçirmek istediğiniz bir iş fikrinin olması ve bunu sunmanız karşılığında KOSGEB eğitimine hak kazanıyorsunuz. Uygulamalı girişimcilik eğitiminizi başarıyla tamamladıktan ve girişimcilik sertifikanızı resmi olarak aldıktan sonra açmayı düşündüğünüz işletmeniz için iş planınızı sunmanız gerekiyor.

İş Fikrinin KOSGEB’e Sunulması

İş planı KOSGEB’den destek almanızı sağlayacak en önemli etken olurken değerlendirme sürecinde ve hibe desteğinde ana hedeftir. İş planınızı hazırladıktan sonra hibe destek başvurunuzu gerekli diğer belgelerle birlikte ilgili KOSGEB birimine yapmanız gerekiyor. KOSGEB tarafından değerlendirilecek olan iş fikriniz kabul edilebilir, reddedilebilir veya revize edilmesi istenebilir bir durumdadır. Bu sonuç işletmeye veya mevcut girişimciye bildirilir. Başvurusu olumlu kabul edilenlerin KOSGEB Veri Tabanına kayıt olması istenir. KOSGEB’in resmi web sayfasından E-Kobi sistemi ile veri tabanına kayıt olmanızda bir kullanıcı adı ve parola yeterlidir.

Giriş yaptıktan sonra kobi beyannamesini doldurmanız gereklidir. Daha sonra gerekli belgelerin asıllarını, fotokopilerini ve vergi levhasının fotokopisini ve istenilen diğer belgeleri KOSGEB’e hemen teslim etmeniz gerekir. Bütün bu işlemlerden sonra da resmi olarak hibe krediye hak kazanarak almış olursunuz. Bu kapsamda KOSGEB tarafından kuruluş giderleri desteği için 2.000 TL, kuruluş dönemi makine ve teçhizat destekleri için 18.000 TL, işletme giderleri desteği olarak 30.000 TL yani toplamda 50.000’ye kadar geri ödemesiz hibe desteği veriliyor. Girişimciler, hibe desteğine ek olarak 100.000 TL üst limitli faizsiz kredi desteğinden de kolaylıkla yararlanabiliyorlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 13 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın