Haftasonları EFT ve Havale Yapılır mı?

1 yorum
1.395

 Her şeyin hızlı bir şekilde yaşandığı günümüzde internet bankacılığı sayesinde ödemeler hafta sonu da yapılması gerekebilir. Acilen bir yerden bir yere ödeme yapmak zorunda kaldığımız zaman haftasonu havale ve EFT yapılır mı diye insanın aklına gelmiyor değil. Bu önemli sorunun cevabını sizlerle paylaşalım. Birinden borç alacaksınız ya da bir tanıdığınıza acilen para göndereceksiniz. Böyle durumda havale ya da EFT yapmak istiyorsunuz, bunun gerçekleşip gerçekleşmediğini merak ediyorsunuz.Öncelikle şu konuyu iyi bilmek gerekir. Havale aynı banka şubeleri ya da hesapları arasında para transferi demektir. Yani X Bankası’ndan hesabı olan herhangi biri, günün her saatinde istediği kadar parayı gönderebilir. Havale göndermekte herhangi bir sıkıntı yoktur. Ancak EFT haftasonu gönderimi için uygun değildir. Talimat verebilirsiniz, ancak işlemler resmi iş günü olan pazartesi günü gerçekleşir. Bu sebeple EFT işlemlerini hafta içi mesai saatlerinde yapmak gerekir. Ama aynı bankanın müşterileri birbirlerine günün her saatinde ya da hafta sonu da dahil para gönderme hakkına sahiptir.

Elektronik Fonlama sistemi adı verilen yapı biraz ağır çalıştığı için haftasonları para transferi gerçekleşmez. Sizin işleminiz sıraya alınarak haftanın ilk resmi iş gününde otomatikman gerçekleşir. Sizlere haftasonu havale ve EFT yapılır mı diye bilgi vermeye çalıştık. Umarım bundan sonra EFT’lerinizi hafta sonuna bırakmazsınız. Ancak illaki haftasonu para transferi yapmak istiyorsanız  aynı bankada hesabı olan bir tanıdığınıza söyleyerek sizin adınıza havale yaptırabilirsiniz.

Haftasonları maaelesef eft yapılamamaktadır. Ancak aynı bankalardan bir hesaptan bir başka hesaba havale işlemi 7 gün 24 saat yapılabilmektedir. Ayrıca çok acil işiniz olması durumunda eft işlemini hafta sonu şu şekilde yapabilirsiniz. Örneğin ziraat bankası hesabınızda 1000 tl var diyelim. En yakın avm’ye ya da atmlerin bol olduğu bir merkeze giderek bu bankadan paranızı çekip hemen yanındaki Garanti Bankası atm’sinden göndereceğiniz kişiye atm üzerinden 1000 tl gönderebilirsiniz. Böylece hafta içini beklemeden para transferi işini halletmiş olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Haftasonları EFT ve Havale Yapılır mı? (1 Yorum)