Belge İstemeden Kredi Veren Bankalar

yorumsuz
416

Belge İstemeden Kredi Veren Bankalar var mı? Bankalar kredi talebinde bulunan müşterilerinde öncelikli olarak gelir belgesi ve kredi notu kriterini araştırır. Çalışmayan ve herhangi bir gelirini belgeleyemeyen müşteriler de para ihtiyacını gidermek için gelir belgesi olmadan kredi veren banka var mı diye araştırmak zorunda kalır. Çünkü aslında çekeceğiz krediyi rahatlıkla geri ödeyebileceği halde gelirini belgeye dökemeyen kişiler de bulunmaktadır. Bu tür müşteriler nasıl kredi alacağını, nereden alacağını iyice araştırmak zorundadır.Bankaların en çok üzerinde durduğu ise müşterisinin aldığı parayı geri nasıl ödeyeceği konusunda olan teredütleridir. Haklı olarak bankalar verdikleri paranın geri dönmesini ister. Herhangi bir müşterisine kredi verdiği zaman bu krediyi nasıl geri ödeyeceğini araştırmak zorundadır. Bu sebeplere geliri olmayan birisinin borcunu ödeyemeyeceğini düşündürmektedir. Durum böyle olunca hiçbir geliri olmadığını düşünüp kredi taleplerine olumsuz yanıt verilmektedir.

Bazı insanlar gelir belgesi olmadığı halde bankalardan alacağı krediyi rahatlıkla ödeyebilme şansına sahiptir. Peki gelir belgesiz kredi veren banka var mıdır? Bankalar farklı sebeplerden dolayı kredi ihtiyacı olan müşterilerinin kredi notunu bakarak kara listede olmayanlara gelir belgesi olmasa da kredi kullandırma yönünde insiyatif kullanmaktadır. Çünkü bankalar da kredi verecek müşteri bulmakta zorlanmaya başlamıştır.

Maaş bordrosu olmadan kredi veren bankalar müşterinin risk seviyesine göre değerlendirme yapmaktadır. Müşterileri vadeli mevduat hesabı açtırmak ve bu hesaptan otomatik ödeme talimatı ya da para transferleri yapabiliyorsa, bu tür müşterilere gelir belgesiz kredi verme yönünde inisiyatif kullanmaktadır. Türkiye’de gelir belgesi olmadan kredi veren banka var mı sorusunun yanıtına, evet var diyoruz. Bu bankalar arasında Odeabank, İş Bankası, Denizbank, Garanti Bankası olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 9 Mayıs 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın