2016’da Ev Kredisi Faizleri Düşecek Mi?

yorumsuz
286

2015 yılında ülkemizde yoğun seçim dönemi yaşandığı için kredi faizleri yükseldi. özellikle Haziran seçimlerindeki belirsizlik sebebiyle artan konut kredi faizleri vatandaşları biraz rahatsız etti. Çünkü ev almayı düşünen insanlar beklemeye koyuldu, sonrasındaki toparlanma ile ev kredisi faizleri düşecek mi diye uzmanların görüşlerine başvurmaya başladılar.

2016 yılı için yapılan öngörülerde seçimler döneminin kesin olarak kapanması ve tek parti iktidarının 4 yıl daha ülkeyi yönetecek olması ile istikrar yavaş yavaş oluşmaya başladı. Bu sebeple ev kredisi faizleri düşecek beklentisi 2016 yılı için herkesin olumlu baktı bir durum haline geldi.

Ev Kredisi Faizleri Düşecek Mi?

Herkes 2016 konut kredisi faiz oranlarının düşeceğini tahmin ederken, dünya genelindeki krizler nedeniyle bir türlü istenen seviyeye gelmemesi kredi çekmek isteyen vatandaşların canını sıkmaktadır. en çok merak edilen konu ise Rusya krizinin nereye kadar gideceği, para piyasalarının dolayısıyla da faiz oranlarının bu dünyadaki olumsuz çalkantıdan ne kadar etkilenecektir.

Sadece ülke içindeki politikalar faiz oranlarını belirlemede yeterli olmamaktadır, dünya çapındaki her türlü hareketlilik konut kredilerinin etkilediği için şimdilik çok hızlı bir düşüşün gerçekleşeceği beklenmiyor. Ev kredisi faizleri normal seyrinde devam edecek gibi görünse de yavaş yavaş uzun vadede düşmesi ihtimalim yüksek görünüyor. Ancak her ne olursa olsun aslında bu beklenti içinde olanların düşünmedikleri bir kayıp da söz konusu. O da  konut kredileri düştü zaman enflasyonda düşmektedir. Dolayısıyla değerlendirdikleri ya da bir kenarda bekledikleri para enflasyon karşısında hem yükseliyor hem de değer kaybediyor. Bu sebeple konut satan firmalar da bu durumu iyi değerlendirdi için eğer 2016 ev kredisi faizleri düşerse konutların fiyatı yükseliyor ya da tam tersi faizler yükselirse evlerin fiyatları da yükselmiş düşmüş oluyor. her durumda tüketici çok fazla bir kayba giriyor.

Son olarak özetle söylemek gerekirse, ev kredisi faizleri 2016 da düşüp düşmeyeceği çok belirgin değildir. Çünkü faizleri etkileyen enstrümanlar sadece Türkiye’ye bağlı değildir. Dünya genelindeki her türlü olumsuz hava faizleri doğrudan etkilediği için şimdilik beklemede kalınması en doğru karardır. Uzmanlara sorarsanız, onların görüşleri 2016 yılında konut faizlerinin biraz yükseliş göstereceği yönündedir, ancak bu görüş de fazla önemsenmiyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın