Esnaf Kefalet Kredileri

yorumsuz
1.580

Esnaf Kefalet Kredileri hakkında bilgiler vereceğiz. Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri (EKK) ilk kez 1951 yılında Türk Ticaret Kanunu kapsamında kurulmuştur. Kooperatiflere ortak olan esnaf ve sanatkarlara mesleki faaliyetleri ve gelişimleri için gerekli nakit ihtiyacını sağlamak ya da banka teminat mektubu almak için kefil olan hizmetleri vardır.

Esnaf Kefalet Kredisine Başvuru Şartları Nelerdir?

Halk Bankası, kooperatiflerin kredileri Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaleti ile esnaf ve sanatkarlara kredi veren kamu bankasıdır. Bu krediyi almak için gerekli olan şartlar ise öncelikle esnaf veya sanatkar olmak, Esnaf ve sanatkarlar odasında kayıtlı sicile sahip olmak, kefalet veren kooperatifin bulunduğu yerde bir adreste ikamet etmek veya iş yerinin olması gereklidir. Bu şartları taşıyan herkes başvurular için tek yetkili banka olan Halk Bankası’na başvuru yapabilirsiniz. Esnaf ve Kefalet odası da kendisine kefil olarak destekleyecektir. Esnafın bu şekilde kullanmış olduğu kredi, devlet tarafından karşılanan kolaylıklar sayesinde tercih ediliyor.

Esnaf kefalet kredisini almak isteyen esnaflar için başvuru şartlarının sağlanmış olması önemlidir. Başvuru şartlarını sağlayanlar ise bağlı bulundukları kooperatiflere yazılı olarak bu konuda müracaat etmelidir. Esnaf Odasının Yönetim kurulu ilgili başvuruyu değerlendirmek için çalışmalar yapar. 15 gün içerisinde olumlu veya olumsuz olarak yanıt verilirken başvuru yapan kişiye sonuç hemen iletilir. Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde kooperatif bizzat Halk Bankası’na gerekli bilgileri esnaf adına iletir. Bankanın da gerekli incelemelerde ve bilgilendirmelerde bulunarak onay vermesi halinde kredi başvurusu bir sonuca ulaşır.

Esnaf Kefalet Kredisini Çekmek İçin Gerekli Olan Evraklar

  • Nüfus cüzdan fotokopisi (2 adet )
  • Oda kayıt belgesi ( 2 adet )
  • Esnaf sicil günlük tasdiknamesi ( 2 adet )
  • İkametgah ( nüfus kayıt örneğiyle birlikte) (2 adet )
  • Vergi dairesi mükellefiyet belgesi ( 2 adet )
  • Vergi levhası fotokopisi (2 adet )

Esnaf Kefalet Kredisinin Faiz Oranları

Esnaf kefalet kredileri faiz oranları ile esnaflara avantaj sağlayan bir yapıdadır. 1 yıla kadarki faiz oranı %4 ve bir yıldan fazlası ise %5 olarak tanımlanan kredi faizlerinin yanı sıra bireysel kredi üst limitleri en fazla 150 bin TL’dir. Kredi vadeleri maksimum 5 yıl olarak tutulurken piyasanın canlanması ve esnafın işlerini geliştirmesi için avantajlı kredilerdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın