Eski Kredilerin Dosya Masrafları Alınabilir mi?

yorumsuz
143

Önceki yıllarda bankalardan kredi çektiyseniz ve bunun için dosya masrafı verdiyseniz hiç tereddütsüz eski kredilerin dosya masrafları alınabilir olduğunu duyunca çok mutlu olacaksınız. Bankaların tüketicilerden aldığı her türlü dosya masrafının geri iadesi için 2014 yılında yürürlüğe giren ‘Tüketiciden Alınacak Ücretlere İlişkin Yönetmeliğe’ istinaden önceki yıllarda ödemiş olduğunuz her türlü dosya masrafı geri alınabilmektedir. Dosya masrafı kapsamında sizler kredi çekerken bankaların kar payı ya da faiz adı altında size verdikleri kredi haricinde kestikleri bütün masraflar ve komisyonlar için ödediğiniz her türlü masraf geri alınabilmektedir. Bunların içinde ekspertiz ücreti, sigorta masrafları ve ipotek masrafı hariç olduğunu belirtmek gerekir.

Eski Kredilerin Dosya Masrafları Geri Alınabilir mi?

Dosya masrafları doğrudan tüketiciden alınmadığı için size ödenen krediden kesinti yapılarak size verilen kredinin içinde gösterilmektedir. Bu sebeple haksız şart maddesi kapsamında değerlendirilerek daha önceki yıllarda sizden kesilen dosya masrafları bankalar tarafından iade edilmek zorundadır.

Dosya masraflarının iadesi işlemleri hakem heyetlerine verilen dilekçe ile yürürlüğe girmektedir. Bunun için bankaların daha önce sizden aldığı dosya masrafını gösteren belgeler, dekontlar dilekçeye iliştirilerek hakem heyetine sunulması gerekir. Maksimum 6 ay içerisinde size ödediğiniz dosya masrafları geri ödemek zorundadır. Ödediğiniz dosya masrafları sizin adınıza hakem heyetinin tuttuğu avukatlar tarafından takip edilerek yürütülür ve yasa gereği bankaların ödememe gibi hakları bulunmamaktadır. Yani ödediğiniz dosya masrafları kesinlikle size kuruşu kuruşuna ödenmektedir. Ancak unutulmaması gereken tek konu, 10 yıllık zaman aşımı dikkate alınmalıdır. 10 yılı geçen dosya masrafları maalesef ödenmemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın