En iyi yatırım araçları nelerdir? (en iyi yatırım) Altın:

yorumsuz
317

Birçok insanın “Güvenli Liman” olarak tanımlamış olduğu altın bütün dünya tarafından kullanılan bir yatırım aracıdır. Bedelinin mevcut altın rezervlerinin ve bu rezervlerden elde edilen maden miktarının belirlemiş olduğu altın, süreç içerisinde yatırımcısına çok büyük değerler kazandırmadığı gibi yatırımcısını zarara da uğratmaz. Altının yatırımcılarının zarar etmesine sebep olabilecek tek neden mevcut altın rezervlerinin ve bu rezervlerden elde edilecek ham altın madeninin artması ile mümkündür. 01 Ocak 2007 tarihinde 28.95 TL olan gram altın 15 Nisan 2017 itibari ile 152,19 TL (satış)’dir. Görüldüğü üzere

yaklaşık olarak 5,25 kat fiyat farkı oluşmuştur. Tabii ki bu oran tek başına doğru bir değerlendirme yapmak için yeterli değildir. Başta enflasyon farkı olmak üzere bu oranın yatırımcısına olan reel katkısını belirleyen bir çok etken vardır.

Mevduat:

Bir bankaya, faiz karşılığında ve belli bir süre içerisinde çekmek veya başta belirtilen kaidelerin dışında hareket ederek banka tarafından taahhüt edilen faizden feragat etmek sureti ile istenildiği zaman çekilmek üzere yatırılan paraya ilişkin tutulan banka hesabına “Mevduat Hesabı” dır. Mevduat hesapları hesap açılışında yapılan taahhütnameye göre “Vadeli Mevduat Hesabı” ve “Vadesiz Mevduat Hesabı” olarak ikiye ayrılır. Mevduat hesapları bankanın sözleşme öncesi belirlediği faiz oranlarını yatırım yapılan paraya uygulaması ile yatırımcısına kazanç sağlar.

Döviz:

Mevcut para birimimizin farklı ülkelere ait para birimlerine evrilmesi ile gerçekleştirilen bu yatırım türü belki de en riskli yatırım türlerinden birisi olmakla birlikte en kazançlı yatırım türlerinden de birisidir. Farklı ülkelerin para birimlerinin değerini değiştiren birçok etken bulunur. Bulunulan ülkede gerçekleşecek herhangi bir doğal afet, siyahi arenada gerçekleşecek gerilimli bir olay, diğer ülkelerle olan dış politika, yurt içerisinde yabancı yatırımcıya yönelik ticari haklar döviz üzerinde etki bırakır.

BES:

“Bireysel Emeklilik Sistemi” nin kısaltılması olan BES, özet ile; ticari faaliyet yürütmekte olan bir takım firmaların faaliyet kapasitesini genişletmek için belli başlı taahhütlerde bulunarak katılımcılarından borç para almasıdır. Katılımcının belli bir süre içerisinde sistemde bulunmasını talep eden BES uzun vadede yatırımcılarına kayda değer katkılar sağlarken kısa vadeli yatırımcılar için cazip bir yatırım türü değildir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 7 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın