Düşük Maaş İle Konut Kredisi Çekilir Mi?

yorumsuz
3.161

Düşük Maaş İle Konut Kredisi Çekilir Mi? Potansiyel banka müşterileri; gelirleri ev verdiği ölçüde kredi kullanabilir. En düşük maaş tutarı olarak bilinen asgari ücretli kişiler, alacakları evin tutarına uygun konut kredileri kullanabilir. Konut kredisi kullanacak kişilerin; maaşlarının, konut kredisinin aylık taksitleri karşılaması gerekir. Asgari ücret tutarında düzenli geliri olan kişilerin, aylık kredi taksitlerinin; bankalar tarafından belirlenen oranı, (Bu oran bankalara göre değişiklik gösterebilmekle birlikte maaşın %60-%80’lik kısmını geçmemelidir.

Bu oran hesaplanırken müşterilerin aylık temel ihtiyaçları zorunlu ihtiyaç olarak ayrılır) aşmaması gerekir. Düşük gelirli banka müşterilerinin; düzenli gelir tutarı ile birlikte, konut kredisi kullanamaya elverişli bir kredi puanlarının olması gerekir. Düzenli gelir ve yeterli kredi puanına sahip banka müşterileri, kendilerine uygun vadelerle konut kredisi kullanabilir.

Konut Kredilerinde Vade

Konut kredilerinde vade; müşterinin gelirine göre belirlenebilir. Müşterinin, aylık geliri düşükse; konut kredisi kullanırken, en yüksek vadeleri tercih etmesi gerekebilir. Konut kredilerinde vade süresi ne kadar uzun olursa, müşterinin ödeyeceği aylık taksit tutarı da o kadar düşük olur. Ancak bu durum avantaj olarak görülmemelidir. Müşteri; uzun vadeli konut kredilerinde, daha yüksek faiz oranı üzerinden aylık taksitlerini ödemek zorunda kalır.

Müşterinin düzenli gelirinin yüksek olması durumunda; kısa süreli konut kredilerini tercih etmesi, düşük faiz oranıyla borcunu daha kısa sürede bitirmesini sağlayabilir. Ancak müşterinin geliri; belirlenen vade oranlarına uygun değilse, uzun vadeli konut kredileri tek çare olabilir. Böyle durumlarda uzun vadeleri tercih etmeyen banka müşterileri için, ek gelir göstermeleri, kredi vadelerinin kısa süreli olmasına ya da daha yüksek tutarda konut kredisi kullanmalarına imkan yaratabilir.

Konut Kredilerinde Ek Gelir

Düşük maaş alan banka müşterisi; aynı evde yaşadığı kişi ya da kişilerin maaşlarını kredi dosyasına ekleterek, fayda sağlayabilir. Bu sistemde banka müşterisi; ailesinden birinin emekli maaşı ya da aylık maaşını, kendi maaşının üzerine ekleterek daha yüksek tutarda konut kredisi kullanabilir ya da kredi vadesini kısaltabilir. Kredi dosyasına düzenli geliri eklenecek kişi; konut kredisi kullanacak müşterinin yerine getirmekle yükümlü olduğu şartların, (yeterli kredi puanı ve yasal takip olmaması gibi) tamamından sorumludur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 23 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın