Borcu Olan Konutun Satılması

yorumsuz
1.331

Borcu Olan Konutun Satılması mümkün mü? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de satılan evlerin yaklaşık %35’lik oranı, konut kredisi kullanılarak alınmaktadır. Konut kredilerinin vadeleri düşünüldüğü zaman, konut satışları kredi borcunun devamı sırasında yapılmaktadır.

Kredi Borcu Bulunan Evin Satılması

Konut kredisi borcu bulunan evin satılması mümkünüdür. Bunun yanı sıra Gerekli nakit olduğu sürece, konut üstündeki banka ipoteği kaldırılabilir ve konut kredisinin kapatılması her zaman yapılabilir. Kredi borcu süren bir konut ve bu konutun kredili alımlarda satış işlemleri detaylı bir incelemeden geçmektedir.

Kredi Borcu Süren Konutun Nakit Olarak Satılması

İlk olarak satıcı ve alıcının anlaşması durumunda blokeli çek yönteminin kullanılması doğru olmayabilir. Ancak anlaşamama durumunda blokeli çek yönteminin nakit konut satış işlemlerinde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Blokeli çek yönteminde, satıcı kişiye kredi borcunun haricinde ödemesi gerçekleştirilecek tutar bankaya yatırılmaktadır. Bu işlem karşılığında bankada blokeli çek alınır.

Blokeli Çek Sürecinin İşleme Detayları

Konut kredisinin borcunun sürdüğü bankadan, güncel durumdaki erken ödeme cezasıyla kredi anapara borcu ve toplamdaki kapatma tutarının öğrenilmesi gerekir. Fakat faizlerin hesaplaması günlük olarak yapıldığı için konut kredisinin kapatma işleminin yapılacağı güne dek, kapatma tutarında farklılık olabileceği göz önüne alınmalıdır.

Hesaplaması yapılan konut kredisinin kapatma tutarının dışındaki evin tutarı, alıcı kişi tarafından bankaya yatırılmaktadır. Blokeli çek işlemini pek çok bankanın uygulamasından ötürü hangi bankaya yatırılacağının pek bir önemi bulunmaz. Fakat kredi borcunun sürdüğü banka üstünden yapılması, işlemlerin hızlanmasını sağlayacaktır.

Yatırılan tutarın karşılığında banka blokeli çek vermektedir. Hesaba yatırılan paranın karşılığında blokeli çek verilmesi halinde, bankaya blokeli çekin götürülmediği ya da belirlenen bloke sürecine dek hesaptaki para çekilememektedir. Blokeli çekin alınabilmesi için belli bir ücret talep edilebilmektedir. Bu ücret yatırılan tutara ve bankaya göre farklılık gösterebilir.

Tapuda ipotekli şekilde evin satış işlemi gerçekleştirilir ve blokeli çek satıcı kişiye verilir.

Satıcı kişi, blokeli çekle alacağı tutarı bankadan tahsil edebilmektedir.

Bankanın verdiği yazıyla birlikte tapu üstündeki ipotek kaldırılır ve işlemler tamamlanır.

Kredi Borcu Süren Konutun Krediyle Alınması

Kredi borcu süren konutun satılması ve alıcı kişinin konut kredisi çekmesi halinde, bankalar arasındaki bir yazışmayla satış işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra mevcut durumdaki kredi borçlusu bankayla yeni kullanılacak kredinin bankası aynıysa bu süreç çok daha kısa sürede tamamlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 11 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın