Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Ne Kadar Olacak

yorumsuz
365

Bireysel emeklilik sistemi, son yıllarda yatırımcıların dikkatini büyük ölçüde çeken ve 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale gelecek olan bir uygulamadır. Özellikle yeni yılda zorunlu hale gelecek olması, bireylerin bireysel emeklilik sistemine olan ilgisini ciddi oranda arttırmış durumda. Bireysel emeklilik sistemi hakkında merak edilen birçok konu varken bu konuların başında bireysel emeklilik devlet katkısı geliyor. Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar? diye merak edenler, bu yazıyı sonuna kadar okumaları halinde devlet katkısı hakkında bilgi sahibi olacaklardır.

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı

Bireysel emeklilikte devlet katkısı %25 olarak belirlenmiştir. Peki, %25 devlet katkısı ne anlama geliyor? Diyelim ki bireysel emeklilik sistemine aylık 200 TL ödeme yapıyorsunuz. Bu durumda devlet katkısından 50 TL olacak şekilde faydalanabilirsiniz. Yani siz 200 TL’lik prim ödemesi yapsanız dahi bireysel emeklilik tasarruf hesabınıza geçecek olan tutar 250 TL olacaktır. Elbette bireysel emeklilik devlet katkısından faydalanmak için belli şartları sağlamanız gerekiyor. 3 yıldan itibaren kademeli olarak faydalanabileceğiniz bireysel emeklilik devlet katkısının tamamını alabilmek için sistemde 10 yıl kalmanız ve 56 yaşınızı doldurmanız gerekiyor.

3 yılı tamamlayan yatırımcılar, sistemden 3 yılın sonunda ayrılmaları durumunda anaparalarının tamamına ek olarak devlet katkısının %15’ini alabiliyor. Örneğin, 3 yılın sonunda toplam devlet katkısı tutarınız 10.000 TL ise bunun %15’i olan 1.500 TL’yi alabiliyorsunuz. Sistemde 6 yıl kalmanız durumunda, devlet katkısından yararlanma oranınız da %15’ten %35’e yükselecektir. Eğer sistemde 10 yıl kalıp 56 yaşını doldurmadan ayrılırsanız devlet katkısının %60’ına hak kazanabilirsiniz. Devlet katkısının tamamından yararlanmak için hem sistemde 10 yıl kalmanız, hem de 56 yaşınızı doldurmanız gerekiyor. Böylece bireysel emeklilik hesabınızda biriken anaparayla birlikte devlet katkısının tamamına da hak kazanabilirsiniz.

Devlet katkısı, bireysel emeklilik sistemine gösterilen talebin yüksek olmasında son derece etkin bir rol oynamaktadır. Yatırım amaçlı bireysel emeklilik yaptıranlar, anaparalarına ek olarak devlet katkısından yararlanabiliyor. Devlet katkısının ileride daha da artabileceği konuşulurken bu tahminin gerçekleşmesi durumunda tüketicilerin bireysel emeklilik sistemine daha büyük ilgi göstermesi bekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 8 Kasım 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın