Başkası Adına Kredi Çektim Ama Ödemiyor Diyorsanız !

1 yorum
3.336

Başkası Adına Kredi Çektim Ama Ödemiyor Diyorsanız ! Bu duruma düşenler ne yapabilir? Kredi; bankalardan belirli bir sözleşme altında alınan, ödeme düzeni sözleşme içeriğinde belirtilmiş ve taraflar tarafından bütün hususlarda mutabık kalınmış borç paradır. Krediler genellikle 1’er aylık periyodlar halinde eşit ödeme miktarları ile ödenir. Elbette bu bir kural değildir. Kişinin talebi üzerine banka farklı ödeme düzenekleri ile müşterisinin ekonomik durumuna en uygun koşulları yaratmaya çalışır. Krediler, sürekli fiyatları artan konutların satın alınmasından, sıfır ve ikinci el arabaların alınmasına kadar, eğitim giderlerini karşılamadan, ev eşyası veya giyim ihtiyaçlarına kadar bir çok ihtiyacımızda başvurduğumuz borç para kaynaklarımızdır. Elbette bu durumu, akıllıca kullanıldığı takdirde bizlerin hayatını kolaylaştırır. Öte yandan, doğru kullanılmaması halinde kişinin başına büyük dertler açılabilir.

Başkası Adına Kredi Çekmek:

Öncelikle şunu çok net bir şekilde ifade etmek gerekir. Eğer bir kişi, bankaların kredi verebilmek için birbirleri ile yarışmasına rağmen bankadan kredi çekmek yerine sizden borç para istiyorsa bu durumun iki tane göstergesi vardır. Bu kişi ya bankadan bozuk bir mali sicil nedeni ile kredi çekemiyordur (ki bu durumda sizin de paranızı ödeyemeyecektir.), ya da kişinin daha baştan bu parayı ödemek gibi bir gayesi bulunmamaktadır.

Bu nedenle birisinin karşınıza böyle bir talep ile çıkması durumunda ilk öneriniz “Bankadan kredi çek” olsun. Zira kişi buna yanaşmıyorsa mutlaka ya kredi kullanamıyordur (ki ekonomik olarak zor durumda olduğu için sicili bozulmuştur ki aynı ekonomik bozukluk sizin paranızı ödemekte de güçlük yaşamasına neden olacak ve aranız bozulacak) ya da zaten sizin paranızı ödemeyecektir. Bu nedenle, bu talep ile karşılaştığınızda en yakınınız dahi olsa temkinli davranın. Aceleci davranmayın. Ve karar vermeden önce mutlaka ailenize ve arkadaşlarınıza konu hakkında fikir danışın.

Başkasının Adına Kredi Çektim Ödemiyor:

Başkası adına kredi çekmiş iseniz ve bu kişi de bu parayı ödemiyorsa öncelikle şu soruyu sormak gerekir. Kişiye bu parayı vermeden önce bir sözleşme yaptınız mı veya parayı teslim ettiğiniz kişiye senet imzalattınız mı? Eğer bu ikisinden birisini yapmış iseniz, işiniz görece kolay. Çünkü elinizde bu borcun sizin tarafınızdan borcu alan kişiye teslim edildiğini, teslim alanın imzası ile tasdik eden resmi bir belge var demektir. Bu resmi belge ile bulunduğunuz mevkide görev yapmakta olan adliye içerisindeki (her zaman adliyelerde olmayabilir; bazen ek binalarda da yer alabilir) icra dairelerine yapacağınız başvuru neticesinde yönlendirmeler ile icra takibi başlattırabilirsiniz.

Eğer elinizde bu yönlü bir belge yok ise işiniz biraz daha zor olabilir. Zira kanıtlanması kısmen zorlaşır. 12 Ocak 2011 tarihli 6098 Sayılı Borçlar Kanunu’nun 50. Maddesi ve 77. Maddesi düzenleme getirmektedir. Kanun bu gibi durumlar için bir takım hukuki teminatlar sağlamıştır. Söz konusu durumda kalan kişilerin, bulundukları bölge Asliye Hukuk Mahkemelerine müracaat etmeleri gerekir. Müracaattan önce kişinin alacaklısına “Noter Onaylı İhtarname” göndermeleri, hukuki süreç içerisinde kendilerine büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 18 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Başkası Adına Kredi Çektim Ama Ödemiyor Diyorsanız ! (1 Yorum)

  1. malesef bu konudan bende muzdaribim. yardımcı olacak arkadaşlar için şimdiden teşekkür ederim. ben bi arkadaşımla çalıştığımız işyerinde partonun ricası üzerine ikimiz kefilsiz kredi çektik ve elden teslim ettik. kredi gününden itibaren her ay düzenli olarak eft ile bana gönderiyor bende krediyi ödüyordum. işden ayrılmak zorunda kaldık. ve 20 taksiti kaldı ama bu aralar ödemeyi geçiktriyor ve güvensiz konuşmalara başladı. elimde sadece bana eft olarak atttıgı dekontlar var ve acıklamada kredi taksit ödemesi yazıyor. ve bu konuda 3 şaaidim var. nasıl bi yol izlemeliyim. işden ayrılalı 10 ay oldu ve 10 ay eft yaptı bunlar bi kanıt olabilirmi. teşekkürler