Bankaların Kara Listesine Düşenlerin Durumu

1 yorum
187

Geçmiş dönemlerde kişiler kullanmış oldukları krediler ve kredi kartlarındaki oluşan ödeme sorunları nedeni ile merkez bankası tarafından kara listeye alınarak o kişinin bankalardan kredi çekmesine önlemek adına referans aldıkları bir puanlama sistemine sahiptirler. Ödemede sorun yaşayan kişiler bu durumda ileri zamanlarda kredi çekememektedirler. Bir çok kişi bu sebep ile farklı arayışlar içerisine girerek kara liste olduğunu beyan edip,  kredi çekmek konusunda arayışlarda bulunmaktadırlar.

Kara listede adı olan kişiler maaşları ve gelir belgeleri ne kadar yüksek meblağ olsa da kredi çekememektedir. Kara listede olan bir kişi öncelik ile geçmiş dönemde bulunan borçların tamamını kapatmak durumundalardır. Kara listeden borçlu borcunu ödedikten sonra 5 yıl kredi kullanamaz gibi söylemler bulunsa da,  bu konu hakkında merkez bankası sayfasında böyle bir ibare bulunmamak ile birlikte kişi borçlarının kapanması ile 6 ay sonra başvuru yaparak da kredi kullanabilmekte olduğu söylenmektedir. Kara listede olan bir kişi üzerinde taşınmaz mal varlığına sahip ise,  bunları ipotek olarak göstererek kredi kullanabilmektedir. Ayrıca borçsuz gelir beyanı bulunan bir kefil ile de bu sorununu çözebilse de,  her banka bu işlemler ile kredi verme yükümlülüğünde değildir.

Geçmiş dönemlerdeki borçları ve gecikmeleri nedeni ile kara listede olan bir kişi,  hala bir kredi kartına sahip ise o kredi kartının ödemelerini gününde yaparak,  bankaların ipotekli kredi kartı sistemlerinden yararlanıp bu alacakları kartın ödemelerini aktif bir şekilde düzenli yaparak ve geçmişe ait tüm borçlarını ödeyerek kredi notlarını yükseltebilirler. Unutulmamalıdır ki,  kredi ve kartları bir eğlence yada gereksiz harcama işlemine sahip değildir. Gerçekten ihtiyaç duyulması halinde alternatif nakit amacı ile kullanacak araçtır. Düzenli ve dengeli bir kullanım ile kara listeye girmemek kullanıcının elinde olan bir durumdur.

Sizler de kara listeye düşmemek ve ileride oluşacak kötü mali durumlarda zor durumda kalmamak için ödemelerinizi zamanında ve düzenli yapmaya mutlaka dikkat etmelisiniz. Aksi halde gelecek vadede taşıt alımı ya da konut kredisi çekme gibi durumlarda yaptığınız planlar sekteye uğrayabilir ve hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bankalar nezdinde güvenilmez müşteri konumuna düşmeyi elbette hiçkimse istemez…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Bankaların Kara Listesine Düşenlerin Durumu (1 Yorum)