Bankalar Neden Kredi Vermiyorlar?

yorumsuz
497

Kredi çekmek için ya da kredi kartı almak için başvuruda bulunan müşterilerin çoğu olumsuz yanıt alınca bankalar bana neden kredi vermiyor diye veryansın ediyor. Bankaların neden kredi vermediğinin bir gerekçesi mutlaka vardır.

Bunlardan farklı sebepler olabilir. Birinci olarak, Kredi başvurusunun reddedilmesinin sebebi, gelir durumunuzun yeterli olmaması ya da hiç beyan etmemiş ya da belgelememiş olmanızdan kaynaklanır. Doğal olarak size talep ettiğiniz kredi tutarının vermeyeceklerdir. Eğer aylık gelirinizi talep ettiğiniz kredinin çok üstünde buldularsa size kredi vermezler.

Bir başka gerekçe ise Kredi başvurusunda bulunduktan sonra önceden kullandığınız kredilerin veya Kredi kartlarının borçlarını düzensiz ödemeler yapmanız nedeniyle size Kredi vermeyebilirler. En son aldığınız Kredi kartınızın borcunun veya kredinin geri ödemelerini bir yıl içinde 4 aydan daha fazla gecikme yaşattıysanız bu sizin için olumsuz bir durum olarak karşınıza çıkacak ve doğal olarak bankadan bana neden kredi vermiyorlar diye üzüleceksiniz.
Bankaların  size Kredi verilmemesinin önemli nedenlerinden birisi de Findeks Kredi kredi notunuzun oluşmamış olmasından kaynaklanabilir. Önceden bankalarla hiçbir temasınız olmadıysa yani daha önce hesap açtırmadıysanız, kredi kartı sahibi olmadıysanız veya hiç Kredi kullanmadıysanız, doğal olarak sizin Findex bilgileriniz oluşmayacaktır. Böyle olunca da kredi için yaptığınız başvuruyu değerlendiren Finans Kurumu sizin Findeks notunuzu göremeyecektir. Findex notunun görülebilmesi için geçmiş dönemlerdeki bankalarla olan münasebetlerini değerlendirecektir. Bu sebeple Findeks kredi notumuz 0 görünecek ve bu sebeple size bankalar kredi vermeyecektir.
Bankaların kredi vermeme nedenlerinden bir başkası da daha önce çektiğiniz kredilerin geri ödemelerinin devam ediyor olması sebebiyle size kredi verilmiyordur. Daha önce çektiğimiz kredilerin taksitlerini düzenli ödeseniz bile, gelir durumunuz ancak eski kredilerinizin taksitlerini ödemek için yeterli düzeyde ise yeni kredi için size olur verilmeyecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın