Banka Kredisi Kalan Borç Hesaplama

yorumsuz
761

Tüm bankalarda her türlü alanda kredi kullanmak mümkündür. Bu krediler kişilerin ödeme durumuna göre de vadesi hesaplanır. Müşteri bankaya kalan borcunun ne kadar olduğunu birçok yoldan öğrenebilir.

Banka Kredisinde Kalan Borcu Hesaplama Yolları

Kişi kredi aldığı bankanın herhangi bir şubesine giderek kolaylıkla kalan borcunu hesaplayabilir. Bunun dışında kişi şubeye gitmek yerine müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek yine kalan borcunu öğrenebilir veya hesaplayabilir. Kredi alınan bankanın herhangi bir ATM’sinden yine kalan borç hesaplanması da bir diğer yoldur. ATM’den borcunu hesaplamak için kişinin bankamatik kartı bulundurması gerekir.

Kalan Kredi Borcu Nasıl Ödenir?

Kişi alınan krediyi kullandıktan sonra geriye kalan borcunda müşterinin anaparası hesaplanır. Müşteriye ait bu anaparaya erken ödeme cezası da dâhil edilerek toplam kredi borcunun bankaya ödenmesi gerekir. Kullanılan herhangi bir krediyi, kişi erken kapatmak istediği takdirde krediyi aldığı bankanın bir şubesine gitmesi gerekir. Bu koşullar sağlandıktan sonra kişi bankaya ait borcunu ödeyebilir.

Kalan Krediyi Hesaplamak İçin Hesaplama Aracı Var Mıdır?

Kullanılan bankalara ait internet siteleri üzerinden, müşteriler kendine ait borcun hesaplamasını yapan hesaplama araçları vardır. Kişiler bu araçların desteği ile beraber kredi borçlarını rahatlıkla hesaplaması mümkündür. Sadece internet üzerinde bulunan bu hesaplama araçları stabil kalarak aylık ödenen taksitli kredilerin geriye kalan borcunu hesaplayabilir.

Bankalara ait internet siteleri üzerinden erişimi yapılan hesaplama araçları bu işlemler için bazı bilgileri öğrenmesi gerekir. Giriş yapılan bu hesaplama araçlarında; hangi kredi tipinin kullanılması, alınan kredinin kaç ay vade ile kullanıldığı, alınan krediye uygulanan faiz oranları ve kişinin şu ana kadar ödemiş olduğu taksitler gibi bazı bilgilerin gerekli alanlara girilmesi gerekir.

Örnek Borç Hesaplama

Hesaplama yapmanın en kolay yolu kalan taksit sayısının taksit tutarı ile çarpılmasıdır. Bu şekilde kalan ödeme miktarınızı bulursunuz eğer kalan kapama tutarını merak ediyorsanız bu durumda yapmanız gereken bankanıza gittiğinizde sormak veya kaba bir hesap yaparak ödediğiniz taksit içindeki ana para miktarını kalan taksit ile çarpabilirsiniz. Çünkü kapama yapıldığında faizler indirime girecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın