Banka Kredisi Ertelenebilir mi?

yorumsuz
1.589

Banka Kredisi Ertelenebilir mi?Bankalardan çektiğiniz kredilerin geri ödemesinde çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz. Maddi imkansızlıklar nedeniyle bu borcun ödemesinde güçlük çektiğiniz zaman, bankalar sizlere çeşitli kolaylıklar sağlayabiliyor. Eğer maddi bir güçlük içindeyseniz, kredi ödemenizi belirli bir süre erteleyebilirsiniz. Bu süre içerisinde banka sizlerden vade ödemenizi istemez ve borcunuza faiz eklenmez.

Banka Kredisi Erteleme Nasıl Yapılır?

Herhangi bir banka üzerindeki mevcut kredinizi ertelemek istiyorsanız doğrudan banka şubesine gitmeniz gerekiyor. Bankacılık alanında kredi erteleme işlemleri için örnek bir dilekçe bulunur. Erteleme dilekçesini bankaya teslim ettiğiniz zaman talebiniz işleme alınır. Burada ortalama olarak 3-4 günlük bir çalışma süresi boyunca değerlendirmeler sürecektir.

Banka gerekli incelemeleri yaptıktan sonra dilekçenize hitaben bir cevap gönderecektir. Ancak bankalar dilekçede yazan erteleme süresinin aynısını uygulamayabilir. Örneğin; dilekçeye 6 aylık bir erteleme talebi belirttiyseniz, bankalar bu süreyi 3 aya kadar indirebilir. Burada gelir durumunuzla ve içinde bulunduğunuz maddi imkansızlıkla eş değer biçimde bir erteleme tarihi belirlenir.

Banka Kredisi Devredilebilir mi?

Yasal olarak hiçbir banka kredinin devredilmesi gibi bir şans tanımaz. Ancak özellikle konut kredilerinde borcu devretme durumu söz konusu olabiliyor. Bilindiği gibi konut kredisinde satın alınan evin borcu bitmedikçe, bu evi bir başkasına satamazsınız. Çünkü bankanız bu eve ipotek koymuş olacaktır. Bununla beraber borcu devam eden evi bir başkasına sattığınız zaman, krediyi evi satın alan kişiye devretmiş olursunuz. Bu işlem yasal olarak herhangi bir sakınca doğurmaz. Elbette hem alıcının hem de satıcının bu durumu kabul etmesi gerekiyor.

Banka Borçlarını Nasıl Yapılandırırım? 

Banka borçlarını ödemekte güçlük çekiyorsanız, size kolaylık sağlayacak çözümlerden birisi de borç yapılandırması olacaktır. Söz konusu bu yapılandırma, aktif devam eden kredi vadeleri için geçerli değildir. Borç yapılandırması dediğimiz durum, borcun uzun bir süre ödenmemesi durumunda ortaya çıkar. Bankaya olan borçlarınız oldukça geciktiği için yüklü bir miktarda borç birikecektir. Bu tutarı tek seferde ödemek zor olacağı için, bankanız yapılandırma seçeneği sunar. Böylece toplam borç, belirli vadelere bölünür ve ödeme kolaylığı sağlanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 13 Nisan 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın