Banka Çeki Nedir?

yorumsuz
212

Ticaret yaşamında oldukça sık kullanılan çek, ticaret ile atılabilecek yeni girişimcilerin ise ödeme ve tahsilatlarını hazırlamak için yararlanacağı bir evrak oluyor. Yeni bir müşteri namına banka çekinin, doğru bir şekilde kullanılması gerektiği ve nasıl faydalanılması gerektiğini bilmek gerekiyor. Bir tediye aracı olan çek, bankaya verildiği zaman ödenmesi gereken bir belge olsa da ticaret pazarında vadeli olarak da kullanılıyor.

Kredi kartının artmasından dolayı, azalsa da kanunda koruyucu olan hüküm nedeni ile ve taşımış olduğu şekil şartlarından ötürü hala eskiden olduğu gibi sık olarak kullanmaya devam edilen bir ödeme aracı olarak sürdürmeye devam ediyor. Çek yazarken bilinen bir takım önemli kurallar bulunuyor. İlk başta çalışılan şahısın bankaya müracaat etmesi gerekiyor. Müracaat yapılan banka gerekli evrakları aldıktan daha sonra 10 ve ya 15 yapraklı bir çek karnesi veriyor. Değerli kağıt bedeli, boş olan çek yaprağı için 5 ya da 6 TL ödeme yapılması gerekiyor.

Çek Yazarken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Çalışmış olduğunuz bankaya müracaat ediliyor. Banka gerekli olan evrakları temin ettikten daha sonra 10 ve ya 15 yapraklı bulunan çek karnesi veriyor. Müşteriye verilen çeki, parayı tahsil etme durumunda vadesinde getirip hesap uygun değilse bile banka, kanunlara göre 1.200 TL gibi bir ödeme çıkarmak durumunda oluyor. Çek defteri almak, çek defterini kabul ettireceğiniz anlamına gelmiyor. Tedarikçi ile birlikte çalışılıyorsa, yapılan iş fiyatın en az %40’ı cepte olmalı. Arda kalan %60’lık bakiye için bir ihtimal çek yazılabiliyor.

Çek Cirolama Ne Demektir Nasıl Yapılır?

Mal ya da hizmet alındığında tedarikçiye para ödeme yapması istenmediğinde, firma açık hesap üstünden vadeli ödeme yapmaya sıcak bakmayabilir ve çek talep edebilir. Kendi işletmenizin çeki verebileceği gibi müşteriden alınan çek de verilebiliyor. Müşteriden alınan çeki verileceği zaman, çeki cirolamak gerekiyor. Çekin arka kısmına firmanın kaşesi basılarak, yetkili bir imza ile imzalar mal ya da hizmet alınan firmaya veriliyor. Bu yapılan işleme cirolama denir. Çeki bankaya vererek, vadesinde bulunan tahsilatı beklemekte oluyor. Ödemeyi ve çeki ilk hazırlayan firma yapacak, zincir biçiminde bu ödeme hesabına geçecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın