Arsa Kredisi

yorumsuz
1.117

Arsa ya da bahçe sahibi olmak isteyen tüketiciler birikmiş parası ya da arsa fiyatı kadar parası olmadığı zaman tüketicilerin isteği doğrultusunda bankalar kredileri kullanmanıza izin vermektedir. Arsa kredisi alacaklar kredi finansmanıyla sahip olunacak arsa ya da bahçe ipoteği karşılığında size kredi vermektedir. Bankaların değişkenliğine göre vade ve faiz oranlarının farklılıklarına göre krediyi tüketiciye vermektedir.

Hesaplama araçlarıyla alacağınız miktarın vade süresi ile faiz oranlarının güncel tutarlarına bakabilirsiniz. Faiz oranları ve vadeleri bankadan bankaya göre değişkenlik sağlamaktadır. Bundan dolayı isterseniz internet sitelerinden hesaplama araçları ile faiz oranlarını ve vadeye göre hesaplama yapabilirsiniz.

Arsa Kredisi Şartları Nelerdir?

  • Almak istediğiniz arsanın belediye sınırları içerisinde olması ve imarlı olması gerekmektedir.

  • Eğer satın alacak olduğunuz arsa imarlı değilse bazı bankalar tarafından uygulandığı sistem ile başka bir gayrimenkulü teminat göstererek ve ipotek altına alarak kredi işlemini yapabilirsiniz.

  • İmarlı arsa alımında söz konusu arsaya ipotek konulabiliyor. Ayrıca kefil şartı da vardır.

  • Banka tarafından gerekli görüldüğü durumlarda başka teminatları da karşılamanız gerekmektedir.

Arsa Kredisi Veren Bankalar

Arsa kredisini birçok banka vermektedir. Devlet bankaları ve özel banklara isteğe göre uygun koşullarda krediyi vermektedir.

Ziraat Bankası, İş Bankası, TEB, Şekerbank, alBaraka gibi bankalardan kredi başvurusu yaparak krediniz uygun görüldüğü vakit alabilirsiniz.

Arsa Kredi İçin Gerekli Belgeler

Arsa kredisi için bankadan bankaya göre değişik belgeler istenmektedir. Ama genel olarak kimlik belgesi, gelir durumunu gösterir belge, tapu belgesinin fotokopisi ve ipotek edilecek yerin rehin, ipotek gibi üzerinde herhangi bir ipoteğin olup olmamasını gösterir tapu dairesi yazısı olmalıdır.

Arsa Kredisi Faiz Oranları

  • TEB ve Albaraka bankalarında faiz oranları %1.45 oranında ve vade olarak ise değişmemektedir.

  • Türkiye İş Bankasında arsa kredisi faiz oranı %1.40 oranıyla ve vade farksız olarak krediyi vermektedir.

  • Şekerbank ise arsa kredisini %1.84 faiz oranıyla vermektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın