Araç Kredisi İkinci Elde Yaş Sınırı ve Koşulları

yorumsuz
2.181

Taşıt kredilerine olan talebin giderek artması ile birlikte bankalar bu kredi türünde çeşitli yenilikler yapmıştır. Buna göre artık sıfır araçların yanı sıra ikinci el araçlara da taşıt kredisi verilebiliyor. Ancak bu konuda bankalar bazı kısıtlamalar getirmiş ve ikinci el araçlara verilen kredileri bazı şartlara bağlamıştır. Banka öncelikle satın alınacak ikinci el araçlara bazı yaş sınırları uygular.

İkinci El Araçlarda Yaş Sınırı Kaçtır?

Bankaların genel olarak ikinci el araç kredilerinde uyguladığı yaş sınırı 5 ile 10 arasında değişir. Bu yaş aralığında olmayan araçlar ikinci el olarak kabul edilmiyor. Bu sınır her bankaya göre farklılık gösterebiliyor. Örneğin; Garanti Bankası ikinci el araçlarda yaş sınırını 10’a kadar uzatabiliyor. Ancak ING Bank en fazla 8 yaşına kadar olan araçlara ikinci el taşıt kredisi kullandırıyor.

İkinci El Araç Kredisinde Diğer Şartlar Nelerdir?

Banka öncelikle krediyi çekecek olan kişinin düzenli bir geliri olmasını ve bunu bankaya belgelemesini isteyecektir. Bunun yanı sıra krediyi çeken kişinin kredi notunun da yeterli seviyede olması gerekiyor. Bir kişi için kesin bir şekilde taşıt kredisi çekebilir diyebilmek için kredi notunun ortalama olarak 1500 ve üzerinde olması gerekiyor.

İkinci el araç kredilerinde bankalar vadelere de kısıtlama getirmiştir. Buna göre çekeceğiniz taşıt kredisini en fazla 48 ay vade yapabilirsiniz. Ayrıca kanun gereği satın alınacak araç, borç geri ödenene kadar banka tarafından ipotek edilir.

Ayrıca araç alırken alacağınız araca ekspertiz yaptırmayı ve araç aldıktan sonra oluşabilecek masraflara karşı hazırlıklı olmayı unutmayınız.

Unutmayın düşük fiyatlı alacağınz araç ilerleyen zamanlarda size – (eksi) nakit olarak dönebilir…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın