Alternatif Kredi İmkanları

yorumsuz
1.501

Rotatif Kredi Nedir? Krediler; kullanım alanlarına, faizlerine, vade sürelerine göre birçok çeşidi ile bilinmektedir. Bunlardan bir tanesi de rotatif kredilerdir. Bu kredi türü kredi kartı ile kredinin arasında bir mantığa sahiptir. Tam açıklaması ise vadesi 1 yıldan daha kısa olan kredilere verilen isimdir. Genelde anlık ihtiyaçlar için kullanılan bir türdür. Bu kredi türü bankalara göre masraflı bir türdür. Bu yüzden faizleri yüksek olan bir kredi uygulamasıdır. Rotatif krediler; şirketler ve bankalar için önem arz eder. Anlık ihtiyaçların kolaylıkla giderilmesinde işletmeler, yüksek faiz oranlarından dolayı bankalar için önemlidir. Bu tarz kredilerin dönemsel faiz ödemeleri mevcuttur. Genel işleyiş biçimi ise kredinin kullanılma dönemlerinden o tarihe kadar olan faizinin ödenmesidir.

Rotatif Kredi Nasıl Kullanılır?

Şirket adına yetkili kişinin banka şubesine gitmesi ile işlem başlar. Böylelikle bankada işlemleri sonuçlandırarak kredinin şirket hesaplarına aktarımı sağlanır. Rotatif kredinin, diğer kredilerde olduğu gibi vadesi ve ödeme planı belli değildir. Belli olan tek şeyi faiz oranıdır. Faiz ödemeleri için de belli bir dönem mevcuttur. Ödeme dönemleri mart, haziran, eylül ve aralık aylarıdır. Ancak şirketin çalıştığı bankanın, şirket adına ayrılmış bir limit uygulaması vardır. Bu uygulama bireysel kredi puanı uygulamasına benzemektedir.

Rotatif Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Bu kredinin en önemli özelliği faiz ödemelerinin zamanında yapılması gerekliliğidir. Değişik dönemlerde faiz ödemesi yapıldığı için bu dönemleri müşterilerin iyi takip etmesi gerekmektedir. Faizleri dönemlik olarak değişebilir. Bu değişiklikler banka tarafından müşterilerine bildirilmektedir.

Rotatif Kredi Özellikleri ve Faydaları

Türk lirası olarak kullanılır. Anapara o yıl içerisinde istenilen zamanda ödenir. Nakit durumuna bağlı olarak krediyi vadesinden önce kapatabilme şansı sağlar. Şirketlerin, işletmelerin anlık ihtiyaçlarını karşılama açısından anlık kullanımlar için çok faydalı bir banka ürünüdür.

Rotatif Kredi Hesaplama Tablosu?

Rotatif kredi hesaplama bilgisayarımızda bulunan Excel programında hesaplanmamaktadır. Tatil günleri, tahsil günlerinin bu günlere denk gelmesinden dolayı hesaplamalar sağlıklı olmamaktadır. Bankaların kredi hesaplama araçlarında rotatif kredi hizmeti içinde hesaplama sistemleri mevcuttur. Herhangi bir program indirmeye gerek kalmadan bankaların uygulamalarından kolayca hesaplamalar yapılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın