20 Yıl 240 Ay Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

1 yorum
2.358

Konut kredileri vasıtasıyla ev sahibi olmayan pek çok tüketici kira öder gibi taksit imkânlarıyla konut satın alabilmektedirler. Konut kredileri ile, mümkün olabildiğince kısa vadedeki taksitlerle ev sahibi olunması çok daha mantıklıdır. Ancak birçok tüketici, 240 ay vadeyle konut kredisi kullanarak, konut kredisinin geri ödemelerinin taksitlerini hesap etmektedirler.

Günümüz koşullarında en ucuz konutların dahi 100.000 TL’den başladığı göz önüne alındığı zaman 75.000 TL konut kredisi çeken bir tüketicinin 10 sene vadeyle konut kredisi çekmesi halinde aylık olarak ödemesinin 1.150 TL seviyesinden başlayacak olması anlamına gelmektedir.

Kira öder gibi konut sahibi olmayı isteyen tüketiciler bu şekilde zor duruma düşecekleri için 20 sene vadesi bulunan konut kredilerine yönelmektedirler. 240 ay vadeli olan bu konut kredilerinin kullanılmasında geri ödenecek tutar yüksekse dahi aylık ödemelerdeki tutarlar daha düşük olacaktır.

Uzun Vadeli Olan Konut Kredilerinin Kullanılmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredilerinde öncelikle dikkat edilmesi gereken kriter, faiz oranıdır. Piyasadaki pek çok bankanın faiz oranları kredilere göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple konut almayı isteyen müşterilerin faiz oranlarıyla alakalı olarak bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Düşük faiz oranlarının bulunduğu dönemlerde konutlara talebin hızlı bir şekilde artması durumunda da konutların değeri hızlı bir yükselme gösterecektir. Bu sebeple faiz oranlarının düşmesini beklemek çok sağlıklı bir karar değildir. Ayrıca faiz oranları düşük olduğundan ötürü geri ödemesi yapılamayacak tutarlarda sözleşme yapılmaması gerekir.

Kredi kullanılacağı zaman faiz oranlarının yanı sıra, krediye ilave olarak alınan dosya ücretleri, sigortalar ve ekspertiz hizmetleri gibi pek çok konunun hesaplamasının yapılması gerekecektir. Bankadan bankaya farklılık gösteren bu ek masraflarla borcun faiz oranı düşük olsa dahi geri ödemelerde taksitler yükselebilir. Kredi kullanırken ayrıca, taksitlerin gelire oranı, aylık ve yıllık olarak maliyetler gibi hesapların da yapılması uygun olacaktır.

240 Ay Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

Garanti Bankası: 200.000 TL konut kredisi kullanımlarında 240 ay vade ve %1.25 faiz oranıyla aylık olarak 2.633 TL geri ödemesi bulunmaktadır.

Şeker Bank: 100.000 TL konut kredisi kullanımlarında 240 ay vade ve %1.59 faiz oranlarıyla aylık olarak 1.626 TL geri ödemesi bulunmaktadır.

İş Bankası: %1.25 faiz oranıyla konut kredisi imkanı sunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

20 Yıl 240 Ay Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar (1 Yorum)